Avatar uživatele
pl4toon

Poradíte? Zajímá mne optický efekt, který se týká modrého světla při přímém pohledu? Více v popisu.

Původní neotázka
Modré světlo při přímém pohledu

Zajímá mne jistý optický efekt, kdy máte např. nějaký modrý světelný bod vytvořený diodou, nebo led, atp, tak při přímém pohledu se jeví jako málo jasný, ale při periferním vnímání je jasný velmi.

Uvedu konkrétní případ:
Ráno nastupuji do auta, o řadu dál má soused škodovku s blikající světlem z diody aktivovaného alarmu za oknem. Je to taková ta hluboká modrá, něco jako námořnická, nebo kobaltová modř. Když se do toho světla podívám přímo, sotva ho vidím. Ale když ho vnímám perfiferním viděním, tak ho vnímám jako velmi jasný.

Proč nemůžu při přímém pohledu vnímat tohle světlo jako stejně intenzivní, jako v případě periferního vnímání? Zajímavý jev, vždycky o tom ráno musím přemýšlet. Můžete mi to někdo objasnit prosím? Děkuji :)

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Upravil/a: annas

Zajímavá 2Pro koho je otázka zajímavá? Drap, redy před 2588 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
mvk

Odpoveď byla označena jako užitečná

Jde o tzv. boční vidění – averted vision. Používají to námořníci i amatérští astronomové pro sledování velmi slabých zdrojů a úkazů (třeba ohon komety).

Jo a když jde zrovna o modrou v šeru, tak vnímavost ještě zvyšuje tzv. Purkyňův efekt.

Upravil/a: mvk

1 NominaceKdo udělil odpovědi nominaci?pl4toon Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
gecco

Podle popisu bych tě poslal za očařem – můžeš mít nějak narušenou žlutou skvrnu… A neměl bys to příliš odkládat, některá poškození jsou nevratná…
😉

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
Kepler

Na sítnici lidského oka je žlutá skvrna – místo nejostřejšího vidění, pokud obraz nedopadá právě tam, nevidíme předmět tak jasně. Pak je tam ještě slepá skvrna (místo vyústění zrakového nervu). V našem zorném poli se dá najít místo, kde předmět vůbec nevidíme. Nějak se mi nezdá souvislost s periferním viděním, jiné vysvětlení ale nemám.
https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Lidsk%C3%A9_o­ko

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
mosoj

Potřebuješ cylindrickou dioptrii. Nemáš vidění v ose oka. Nicméně o zrak tě to nepřipraví.

Upravil/a: mosoj

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
Dochy

Mosoji, cylindr přeci není o tom jestli člověk vidí lépe přímo před sebe nebo bokem. Ten je o tom, že s normální čočkou nelze pořádně zaostřit ani se slabou ani se silnou, protože je třeba korigovat různé směry jinak silně.

před 2588 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
pl4toon

To je přesně ono mvk, děkuji :)
Zapoměl jsem napsat, že to vnímám v šeru a v noci za absence denního světla. Je to tedy tzv boční vidění (Averted vision) https://en.wi­kipedia.org/wi­ki/Averted_vi­sion
v kombinaci a Purkyňovým efektem https://wikiso­fia.cz/wiki/Pur­ky%C5%88%C5%AF­v_efekt

Ostatním děkuji za starost o moje fyzické zdraví, samozřejmě to napadlo i mne, proto jsem v tom začal bádat, ale po několika amatérských hrubých testech zraku jsem došel k názoru, že žlutou skvrnu mám v pořádku a osu mám také nejspíš v pořádku.
Děkuji všem :)

před 2588 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek