polak

Modrá skalice krystaly

Jak mám udělat z modré skalice krystaly.V jakém poměru mají být suroviny

Nejlepší odpověď
mosoj

Jedině krystalizací. Jestli tomu rozumím tak
chceš velké krystaly, protože modrá skalice se prodáva jako krystal. Pokud chceš velké krystaly musíš dodržet dlouhou dobu krystalizace ve fázi odpařování.

Udělej si nasycený roztok modré skalice.
Vodu ohřej na cca 50 stupňů a rozpouštěj skalici dokud se bude rozpouštět ( teplotu udržuj na těch 50 stupních). Až se přestane rozpouštět přelij roztok do jiné nádoby a dej samovolně vychládat ( čím déle bude roztok vychládat tím lépe). Při chladnutí budou vznikat a růst krystaly. Až roztok vychladne na okolní teplotu nech několik dní v klidu. Z roztoku se bude odpařovat voda
a krystaly budou stále růst ( můžeš urychlit tím, že to dáš na sluníčko).

Pokud by vznikly malé krystaly postup opakuj, ale tu začáteční teplotu při které budeš tu skalici rozpouštět sniž tak 30 – 40 stupňů Nebo i méně. O to déle potom bude trvat růst krystalů odpařováním. Pro růst krystalů je třeba přesycený roztok a čas.
Přesycený roztok vzniká v první části ochlazováním a v té druhé odpařováním. Tím, že se ochladí vzniká přesycený roztok a začnou vypadávat krystaly, dále se pak roztok přesycuje odpařováním.
Největší krystaly narostou ve fázi odpařování. Neznám krystalizační rychlost modré skalice, ale čím déle budeš ve fázi odpařování tím lépe pro velikost krystalu.
Pokud se zvolí počáteční teplota nasycení vysoká, dojde ochlazením k rychlému přesycení a vznikne velké množství malých krystalků. Pokud se to stane je třeba tu teplotu snížit tak jak píši na začátku.
Pokut toto budeš provádět, tak už provádíš tzv. řízenou krystalizaci.

Další odpovědi
JayDee446

Rozmíchej skalici ve vodě, rozpouštěj, dokud se bude rozpouštět. Potom roztok nalij na petriho misku – případně na talíř – a nech vypařit vodu. Z CuSO4 se udělají krystaly.

elektrikář

Krystal se může vytvořit v nasyceném roztoku
Přidávat skalici dokud jí voda bude přijímat
tj rozpouštět. do roztoku spustit nitku a čekat až se skalice vysráží.