Moc prosím,aby mi někdo napsal původ slova „střída“ neboli pastouška.proč vzniklo toto slovo

nevím,kde to mám hledat. byla bych strašně ráda,kdyby mi někdo,kdo se zabývá češtinou an to odpověděl

Nejlepší odpověď
annas

Pastouška (původně stč. pastevci) obydli pro pastýře, pastuchu. Obydli bylo zařízené pro pro vrchnostenského pastýře a chovatele dobytka. Obecní pastýř měl svěřenou péči o dobytek.

Po zániku společné pastvy se obecní pastouška využívala pro bydlení obecních chudých (žebráků). Obecní pastoušky byly zpravidla přízemní roubené nebo zděné stavby, vnější úpravou a vybavením podobné příbytkům domkářů. Stály na návsi nebo na konci vesnice.

Střída – staročeský význam = třída, řád, takže pastoušky byly určeny pro nižší společenskou třídu. Proto přeneseně pastouška = střída.

Vlast. vědomosti z etymologie.

Další odpovědi
Drap

Střída, řást chleba pod kůrkou, tedy střední část, od toho střída. Pastouška, obydlí obecního pstýře. Většinou nebývalo nijak výstavní spíše nuzné. Někdy se používalo oznaření pastouška i pro obecní chudobinec. Někdy obyvatelé tohoto obecního domu, měli n starosti pasení obecního dobytka.