Avatar uživatele
anonym

Moc prosím,aby mi někdo napsal původ slova „střída“ neboli pastouška.proč vzniklo toto slovo

nevím,kde to mám hledat. byla bych strašně ráda,kdyby mi někdo,kdo se zabývá češtinou an to odpověděl

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 0 před 4578 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
annas

Pastouška (původně stč. pastevci) obydli pro pastýře, pastuchu. Obydli bylo zařízené pro pro vrchnostenského pastýře a chovatele dobytka. Obecní pastýř měl svěřenou péči o dobytek.

Po zániku společné pastvy se obecní pastouška využívala pro bydlení obecních chudých (žebráků). Obecní pastoušky byly zpravidla přízemní roubené nebo zděné stavby, vnější úpravou a vybavením podobné příbytkům domkářů. Stály na návsi nebo na konci vesnice.

Střída – staročeský význam = třída, řád, takže pastoušky byly určeny pro nižší společenskou třídu. Proto přeneseně pastouška = střída.

Vlast. vědomosti z etymologie.

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
Drap

Střída, řást chleba pod kůrkou, tedy střední část, od toho střída. Pastouška, obydlí obecního pstýře. Většinou nebývalo nijak výstavní spíše nuzné. Někdy se používalo oznaření pastouška i pro obecní chudobinec. Někdy obyvatelé tohoto obecního domu, měli n starosti pasení obecního dobytka.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Nový příspěvek