Školníšprtka

Mobilní telefon na táboře

Co si o tom myslíte?
Ano nebo ne?

Odpovědi
agentpv

Ideální je tábor bez signálu, bez wifi. Telefon nelze dětem zakázat, dělá se to např. pravidlem v táborovém řádu: že telefony jsou u vedoucího – kvůli krádežím… a ten je rozdává na požádání třeba jen na polední a večerní klid. Samozřejmě + zákaz používání během programu dalších elektronických her.

autacek

Mít telefon je dnes základní lidskou potřebou, představa, že si půjdete zavolat v případě potřeby pomoci někam do hájenky je už opravdu minulostí.

Pochopitelně je to na umu dospělého, jestli dokáže děti zaujmout tak, aby pro ně celoročně přístupný mobil nebyl větším lákadlem, stejně jako povinnost podřídit se nějakému programu, to ovšem nemění nic na prvním odstavci.

Stejně tak pokud chtějí dát děti rodičům zprávu, doba České pošty už je asi ty tam. I když pravda, takový obdržený dopis z domova při večerním nástupu měl jistě své kouzlo. No dnes se jezdí na „tábory“ na týden, či čtrnáct dní, tam by to při dnešních rychlostech pro posílání papírových psaní snad ani nešlo.

Pepa25

Podle podmínek daného tábora, samozřejmě jasně sdělených dopředu. Znám dvě funkční varianty:

  • děti zcela bez mobilů (všechny), telefony má pouze jeden nebo více vedoucích pro nutné situace
  • děti mají telefony, používají je pouze ve vymezených částech programu (např. mapy.cz) nebo ve volnu

Osobně preferuju první variantu, především kvůli tomu, že v druhé mají rodiče tendenci čekat nějaké zprávy, které obvykle od dětí nepřicházejí.

Reganois

Mělo by to být o domluvě s vedoucími tábora. Co si o tom myslím? Vyhranil bych určitý čas, kdy by účastník tábora směl být na mobilu. Během dne by to ovšem mělo být minimální. Na mobilu můžeš být doma.

Hlada

Ne. V podmínkách striktně zakázat!
Pro provozovatele je to zbytečná zátěž brát odpovědnost za poškození či ztrátu desítek telefonů. Jak by asi měl vypadat rozvaděč pro nabíjení? Nebo to bude uzel prodlužovaček? Děti to na táboře k ničemu nepotřebují. Zakázat a hotovo.

marci1

Ne. Není dobré, když některé děti mobil mají a jiné ne. Dítě s mobilem bude s každou maličkostí volat rodičům, i když za 10 minut je po problému. Rodiče mohou dítěti psát dopisy, pohlednice, koresponďáky, třeba i denně. Děti z nich mají velkou radost. 🙂
V případě, že by nastal problém, vedoucí rodičům zavolají. Netřeba se bát.

elkon

Ne.

Schluker

Pro vedouci? Jasne. Pro deti? Ne.

xiperio

Pokud chcete aby Vaše dítě do něj hledělo i na táboře, který jste si draze zaplatili, aby bylo v přírodě a odpočinulo si od dění školního roku, tak jim ho dejte. Dle mého názoru se děti posílají na dětské tábory, aby se naučili samostatnosti, některé zbavili bázlivosti, učili se žít v kolektivu mimo svou rodinu a nedržely se pořád máminy sukně. Věřte tomu, že napsání jednoho pohledu domů mu dá více, než denně na sociální síti. No a pokud má potřebu, může psát domů třeba každý den. A ono to má i něco do sebe, že si pak víc váží svých rodičů, když se po odloučení vrátí domů.

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.

klapalfr

Řešili to se mnou vedoucí před dvěma lety, že jestli mi nebude vadit, že mladýmu vezmou telefon. Říkám, že není žádnej problém. Já když jdu na čundr s vybavením od https://armik.cz/ tak taky telefon vypínám. Prostě ke klasickýmu táboru někde v lese Facebook a všechny tyhle aplikace, které mladý využívají nepatří. A jaký byl efekt? Kluk se vrátil z tábora naprosto spokojený, telefon mu nechyběl. Když jsem jezdil na tábor já, tak jsme jednou za týden napsali rodičům dopis a oni nám odpověděli. To byla veškerá komunikace.

autacek

@xiperio No nevím, to je jak z brožury by rodiče neváhali utratit tisíce za tábor.

Za mých časů byly důvody proč poslat dítě do tábora v podstatě dvě,

  1. dítě se na tábor celý rok těší, stojí o účast i aktivity, atd., obzvlášť pokud se třeba jedná o tábor s kolektivem, se kterým tráví i v průběhu roku volný čas a zájmové aktivity (Junák, sportovní kroužek, atd.)
  2. rodiče mají prostor si v tuto dobu na chvíli oddechnout, případně zařídit věci, které by se jinak řešili komplikovaněji.

To co píšeš jsou prostě bláboly, nucená socializace při traumatu dítěte ještě nikdy k ničemu dobrému nevedla.

xiperio

Jaká nucená socializace? Tábory jsou od toho, jak děti naučit samostatnosti, a fungovat v přírodě. Už je vidím jak jdou na stezku odvahy a na telefonu mají online svoji mamku. No katastrofa. Baterku do ruky a na stezku ve dvojicích . A budou mít si o čem večer povídat a machrovat před sebou.

Dochy

Xiperio: Tak kouzelně napsané, že absolutně nechápu, na které straně stojíš 😉 Možná by to chtělo přepsat…

xiperio

Stojím na straně rodičů i dětí. Na táboře se učí samostatnosti, samostatnému uvažování, praktičnosti. I když je to třeba pokus – omyl. A ne aby si to googlovaly. Na táboře patří do ruky, nůž, sirky. sekerka, mapa. baterka, ešus, atd. A ne mobil Vím co říká. Prošel jsem si tím jako dítě a následně jako rodič.

Dochy

„pokud chcete aby dítě … bylo v přírodě … tak jim ho dejte“ – a co si z toho máme vybrat?