Anikitos

Mluvilo se francouzsky v Anglii po jejím dobytí Normany?

Tedy alespoň na královském dvoře za Normanské dynastie a na počátku vlády Plantagenetů?

Nejlepší odpověď
annas

Ano.

"Když r. 1066 normanští vojáci dobyli Anglii, tvořili v podstatě veškerou anglickou šlechtu Francouzi. Jedli francouzská jídla, drželi se francouzské módy, samozřejmě mluvili francouzsky.

Není divu, že vlastnili francouzské území. Na jihu vládli Akvitánii více než 100 let.

Obecně lze říci, že tato původem francouzská slova tvoří skoro jednu polovinu anglické slovní zásoby, přičemž se jedná o slova z oblastí nadstavby jazyka."

https://books­.google.cz/bo­oks?id=IEKljUv­P838C&pg=PA94&lpg=PA94&d­q=mluvili+se+v+An­glii+francouzsky&sou­rce=bl&ots=yqe­CYSeFCV&sig=4VPWD­p5mckkKQ8gxz9PXmrlbj3E&h­l=cs&sa=X&ved=0a­hUKEwirpobAprHZA­hUSElAKHW21D4sQ6A­EIWTAH#v=onepa­ge&q=mluvili%20se%20v%­20Anglii%20fran­couzsky&f=fal­se

Ještě jeden odkaz
http://natura­.baf.cz/natura/1996/9/96­09-1.html

O Akvitánii
https://www.go­ogle.cz/search?q=Pat%C5%­99ila+Akvit%C3%A1ni­e+Anglii&ie=utf-8&oe=utf-8&client=firefox-b&gfe_rd=cr&d­cr=0&ei=4W-KWp3zHJGq8wfs9a_oAQ

Další odpovědi
magorvkleci

Francouzsky se mluvilo a psalo na královském dvoře, u soudu a v církevních kruzích, ale taky latinsky. Ze sprostého lidu neuměl francouzsky skoro nikdo a v zahraničním obchodě francouzštině konkurovala vlámská němčina.

Starou angličtinou se úplně přestalo psát a paradoxně kvůli absenci psané formy se angličtina začala rychle zjednodušovat.

Normané se postupně vzdalovali od francouzského zázemí, ztráceli državy ve Francii a denně komunikovali jen s anglickým služebnictvem. Už v druhé polovině 12. století museli posílat svoje děti do Francie, aby se naučily pořádně francouzsky a na začátku 13. století se už šlechtické děti učily francouzštinu jako cizí jazyk. Když za Jana Bezzemka a Jindřicha III. Normané ztratili državy ve Francii, šlo to s francouzštinou v Anglii rychle s kopce.

Magna Charta v roce 1215 byla napsána latinsky, Oxfordská ústava 1258 už středověkou angličtinou.