annas

Mládnou stará přísloví? Platí v současnosti to z 15. století: „Hrst moci – víc než pytel práva“?

Nebo. Už před těmi staletími se říkalo „kdo mnoho žita má, ať si myši nasadí, kdo mnoho peněz, ať se soudí“.

Jak přísloví chápete?

Nejlepší odpověď
Drap

To že by mládla asi ne. Ale ve všech podobných příslovích lze pozorovat hlubokou moudrost našich předků, kterou do přísloví ukládali. Podle mne tedy nemládnou, ale jsou stále platná.Některé hodnoty přetrvávají

Další odpovědi
vagra

Jde stále o to staré, moudré přísloví, které zobrazuje nemilé postavení práva v minulosti, současnosti i budoucnosti.
Platilo staletí, platí dnes a nevidím náznak toho, že by v budocnosti platit přestalo.
Ti mocní, se jím řídí a také se podle toho chovají…

hanulka11

Ta přísloví se přesně hodí do dnešní doby …jen se podívejme na ty „nahoře“ myslí si že mají /no oni ji vlastně nad námi mají/ tu moc …ale jakým právem?????.....

rosinka

Stálou platnost těchto přísloví okamžitě pocítí ten, který se musí o něco vážného soudit. Stačí opravdu hrstka moci, třeba v podobě přímluvy někoho mocného, nebo dost peněz a kde je celý pytel práva?