huxa

Mizí pomalu ale jistě představivost a fantazie z dětských mozečků?

Pamatuji si na své dětství, kdy jsem měl pár autíček, téměř pořád sem byl zavřený doma, rodiče od rána do večera v práci, tátu jsem viděl dvakrát do týdne, protože jinak chodil velmi pozdě domů a to sem již spal. Nikdy se tehdy se mnou nehrával, takže sem si musel vystačit sám a několik let sem si takto vážně vystačil, hodně dětí to mělo v mé době a přede mnou stejné či podobné, dnes již ale děti toto nezažívají, proto jsem se rozhodl udělat menší pokus :)
dostalo se mi k dispozici 5 dětí-1 holka, 4 chlapci od 4 do 7 let.
Spolu se nesetkali, takže si o tom nemohli povědět, pokaždé jsem se s jedním vsadil o stavebnici Lego, že nevydrží jednu hodinu ve skříni (1m x 2m). Všichni chtěli dovnitř časopis, mobil nebo tablet. Dal jsem jim tedy můj starý mobil bez baterky a zavřel je tam (posuvné dveře, které se dali otevřít z obou směrů). Výsledky byli velmi překvapivé :)
Dívka; 6 let – vydržela 20 minut, došla za mnou, že neví, jak je tam dlouho, prý na mě volala a já neslyšel, tak mi to došla říct.
chlapec; 4 roky – nesouhlasil s tím, že tam nebude sám.
chlapec; 5 let – vydržel 15 minut s tím, že tam je nuda.
chlapec; 7 let – vydržel 11 minut z toho většinu času na mě volal, že tam už nechce být (poprvé jsem mu řekl, že kdykoliv si může otevřít, ale on se rozbrečel).
chlapec; 7 let – vydržel 25 minut, které také na mě většinu času volal. Poté na mě volal, že jsem blbeček, že už sem nikdy nedojde, ovšem stále tam seděl či ležel a nechtěl si otevřít :)

Z tohoto pro mě jednoznačně plyne, že děti se nedokáží sami zabavit a asi také se jim vytrácí představivost.

Jaký máte názor vy na toto téma? A jestli máte příbuzného v rozmezí 4 až 12 let, nechtěli byste se také zapojit do tohoto „průzkumu“ a pomoci mi tím, že sem napíšete výsledek?

Nejlepší odpověď
quentos

„chlapec; 4 roky – nesouhlasil s tím, že tam nebude sám.“ No, tak jestlis na 1m x 2m narval rovnou dvě děti (nebo nedejbože víc), tak se skoro nedivim, že tam nevydržely ;{))>

Další odpovědi
led

Deti majú niekedy až veľa fantázie. Problém je ale v inom, v dospelých. Dieťaťu treba jeho fantáziu rozvíjať, nie pasívnym pozeraním filmov v televízii, alebo akčnými hrami na počítači, ale živým dialógom, čítaním kníh (ak nevedia čítať, rozprávaním rozprávok, či rôznych príbehov vhodných pre jeho vekovú kategóriu), návštevou divadelných predstavení od bábkového po „živé“ detské predstavenie, ktoré sú priamo tvorené pre detského diváka a jeho fantáziu.
Test, ktorý ste spravil, nie je vhodný na zisťovanie fantázie. Práve naopak, môže nepriaznivo pôsobiť na ich detskú psychiku. Len sa pozrite, koľko detí sa bojí spať v tme. V tme totiž ich rozvinutá fantázia začína pôsobiť.

Damiana

Úžasný „test“, fakt. Trochu Mengele ne?:-D
Jestli chceš zjistit, jestli se dítě dokáže samo zabavit, musíš mu vytvořit ideální podmínky a ne ho vystresovat v ajnclíku… Tohle hraničí s týráním.
Testovaná osoba musí mít v místnosti nějaké pomůcky, z nichž si vybere – musí tam být možnost tvořit a vymýšlet, relaxovat, poslouchat, nudit se… Ne se jen bát.
Chápu ale, proč sis vybral almaru, když jsi sám býval celé dětství zavíraný doma…
Btw – jen jsi nezvolil ani dobrou cílovku, kdybys tam zavřel nějakého puberťáka, určitě by za chvíli taky vylezl, ale alespoň pár minut by se nejspíš v té tmě „nějak zabavil“…:-)

iceT

Zavřít dítě do skříně?Fakt?
Taky ses zavíral do skříně?

Orange

Ty vole ty jsi experimentátor :D Co jsi čekal, že tam udělají? Vymyslí sonet nebo báseň?

anonym

Huxo, a tomu říkáš „průzkum“? Proboha buď rád, že Tě někdo nežaluje za týrání dětí.
Strčit malé dítě do skříně, tak na to nestačí ani ta sebelepší obhajoba.
Děti mají fantazii a dokáží se zabavit. 10 letá vnučka mi každou chvíli volá přes skypa a ukazuje mi, jak si hraje. Někdy jsme spolu také řešily její úkoly. Když mám u sebe šestiletou vnučku, tak je k neutahání . Malujeme, stavíme různé stavby z kostek, hrajeme si s panenkami, nebo jdeme ven. Dokáže si zahrát s čímkoliv.
Obě mají pevně stanoveno, jak dlouho mohou být na počítači nebo u televize.
Děti, které tu hledají odpověď na to, co mají dělat, když se nudí, mají většinou rodiče, kteří mají starostí dost sami se sebou a děti prostě nenaučili si hrát.
Dětskou fantazii je třeba rozvíjet, ale prosím Tě, už mrňousky nikdy nezavírej do skříně ani jinam.

huxa

iceT-Asi sem to špatně sepsal, dítě tam vešlo a také se zavřelo naprosto samo, samozřejmě, byly tam větrací otvory a kdykoliv mohlo vyjít ven :)

iceT

Ale i tak,co chceš po tak malém děcku,aby v té skříni dělalo?Větrací otvory jistě nezajistí dostatek světla ke čtení,za předpokladu,že tak malé dítě umí číst.Skřín jistě není ani dostatečně velká na nějaký pohyb,takže zbývá sednout na bobek a čekat na uplynutí lhůty.Pokud není ke hraní mobil nebo tablet.Jinak tak malé děcko 100% hodinu takhle v klidu nevydrží.Poskytla bych vlastní příbuzné k testu,ale ani jeden za synpvců zatím nesplňuje věkovou hranici.

huxa

No o to jde. Musí si prostě něco představit s tím, že klidně může usnout :)

to nevadí, hlavní je, aby už byli natolik samostatní, aby mohli být hodinu bez přímého dohledu, nicméně zde se počítá s téměř 100% neúspěchem.