jungle-be

Minimální věta z : Pavel poslal přátelům dopis; je Pavel poslal dopis, nebo jen poslal dopis ???

Doplňuji:
A není to jen ( On – Pavel) ,,poslal" (dopis)? V tomto případně by se jednalo o podmět nevyjádřeny. nemám-li pravdu.

Nejlepší odpověď
annas

Sloveso poslat má vazby – komu, co,(viz váš příklad) nebo koho (co) pro koho = způsobit, aby něco bylo někomu dopraveno, někam se dostalo. Poslat někomu něco, poslat někoho (něco) pro někoho. Např. poslal Pavla (auto) pro lékaře.

Záleží na kontextu, zda chcete některé slovo vynechat. Nedá se přesně odpovědět. Napíši-li jen poslal dopis – kdo? komu? Chybí přesnost vyjádření.

Bez kontextu by mělo být: Pavel poslal (přátelům) dopis. Sloveso vyžaduje 2 doplnění (= valence). bez komu – přátelům, není vyjádření úplné.
Doplňuji:
Opakuji. Protože jste svou otázku uvedl nepřesně, nabízela se odpověď, kterou jsem napsala.

Pokud jste měl na mysli větný rozbor, pak nezáleží na kontextu, ale jde o určování podmětu vyjádřeného či nevyjádřeného, přísudku, předmětu, jen v jednotlivých větách.

„A není to jen ( On – Pavel) ,,poslal“ (dopis)? V tomto případně by se jednalo o podmět nevyjádřeny. nemám-li pravdu".

On poslal … je podmět vyjádřený zájmenem on ( = Pavel). Poslal… chybí podmět, je tedy nevyjádřený, poznáme podle přísudku, že jde o muže, zřejmě o Pavla .. opět kontext …

Vidíte, jak je důležité svou otázku formulovat přesně … jinak je nesnadné odpovědět přesně na to, co vás zajímá ..

Další odpovědi
M.

Pavel poslal dopis. :)

huxa

ZÁKLADOVÁ VĚTNÁ STRUKTURA = minimální věta

  • obsahuje přísudek, je gramaticky správně a zachovává si význam
  • Moje sestra je velmi roztržitý člověk →Sestra je člověk

dle této definice bych nechal „Pavel poslal přátelům dopis“, jestli by se mohl trošku pozměnit význam, tak „Pavel poslal dopis“, ovšem dle vzoru „sestra je člověk“ bych řekl že minimální věta je „Pavel poslal.“