Voltaire

„Milovat je snadné, dokud nevíte, co vše za láskou se skrývá.“ Může člověk pochopit pravou podstatu lásky?

https://citaty­.net/autori/wi­lliam-shakespeare/
Autorem citátu je známý anglický dramatik William Shakespeare. Samotný citát pochází z jeho díla Romeo a Julie.
https://pixaba­y.com/cs/photos/p%c3%a1r-romance-kolo-j%c3%adzdn%c3%ad-kolo-louka-1718244/

Nejlepší odpověď
annas

Pravou lásku těžko pozná či pochopí ten, kdo nemiluje sám sebe, proto může vzniknout láska-záliba, láska-marnost, láska vášeň, láska-fyzická.

Už jsem zde uváděla, že existují různé druhy lásky, protože láska má víc významů – láska ke knize, k přírodě, k fotbalu , nebo láska k jiným osobám – sesterská, bratrská, mateřská, a láska pohlavní – fyzická.

Mám dojem, že to byl Stendhal, který, lásku fyzickou definoval jako lásku zvířat, divochů a prý hrubých Evropanů.

Pokud jde o pravou oboustrannou lásku včetně fyzické, nejde jen o smyslové uspokojení, ale především uspokojení ducha.

Ze staroindické moudrosti vyplývá, že z náklonnosti duše se rodí přátelství, z náklonnosti rozumu úcta, z náklonnosti těla vzniká žádostivost. Spojením všech tří náklonností vzniká pravá láska.

Pravá láska vzniká zpravidla pozvolně. Sice se uvádí i láska na první pohled, ale možná jde o instinkt, nebo zamilovaný si splnil svou představu. Jde o vzplanutáí, nápor emocí, ale láska je mnohem víc, takže je třeba ji vyvíjet, obohacovat atd.

Co je pravá láska podle Shakespeara v Sonetu 116?

"Láska je maják, jenž hledí z dálky
vždy pevně bouřím vstříc jak neotřesná stráž;

láska, toť stálice pro všechny bludné bárky,
jejíž vliv nezměříš, ač její výšku znáš.

Láska, toť není jen blázen let,
i když krásu růžových rtů podetne kosa dnů;

láska ta nemíjí jak míjivý běh Času,
ta všechno přetrvá a jde až do hrobu.

A jestli je to blud, jejž bych sám dosvědčoval,
pak nikdy nepsal jsem a nikdo nemiloval."

Překlad Jan Vladislav

http://sara-zuzanna.blogspot­.com/2008/09/so­net-116-william-shakespeare.html

Další odpovědi
Drap

Některý člověk pochopí, jiný ne.

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.