michalds

Milování peněz je kořenem všeho zla. Opravdu?

Nejlepší odpověď
Zvidatel

Ne není. Peníze nejsou zlo ani láska k penězům nebo touha po nich, po bohatství. Zlo je jen v lidech a jejich konání, které je zalženo na škodění ostatním.
Peníze ani nekazí charakter, jak se říká, jen mu umožňují vyjít na povrch. Co lidi kazí je špatná výchova a špatné vlivy.
Milování peněz ovšem není zrovna dobrý vztah k těm penězům. Peníze jsou hlavně jen prostředkem. Ždáná neživá věc by neměla být milována. Peníze jsou svoboda, moc, bohatství, čas nebo spíše prostředkem k těmto věcem a mnoha dalším.
Peníze jsou pohonem civilizace, bez peněz bychom žili na úrovni bártru, nejzákladnější úroveň civilizace – pokud by se ni vůbec dala označit – bez možnosti jakéhokoli dalšího vývinu. Každý by žil sám na sebe v úrovni naprosté chudoby a na prahu hladu, zimy, smrti. Společnost je založena na spolupráci, na vzájemné pomoci, práci, rozdělení a znásobení sil, vývoji. Bez peněz by to nebylo možné.

Peníze hrají roli naprosto ve všech aspektech života. I v lásce, štěstí nebo zdraví. Protože: jídlo, lékařská péče – a nejlepší lékařská péče, léky, oblečení, domov, hygiena a čistota, , pohodlí, vědomosti – knihy, školy a školství, učitele a naprosto všechno ostatní, co se dá koupit za peníze.
Člověk, který je naprosto bez peněz, tím i bez domova, je špinavý, smrdutý, nedokáže se postarat o sebe natož o ostatní. Takový asi lásku nenajde. Peníze hrají roli i vl ásce. Pokud to co hraje největší roli ve spojitosti s láskou je charakter, tak i zde hrají roli peníze. Kde se bere charakter – výchova, škola, společnost, knihy a jiné vzdělání. To vše jsou peníze. Ne, že by tím vším byly peníze ZOSOBNĚNÍM, ale jsou prostředkem – prostředkem téměř ke všemu, co je přirozené. Proto hrají peníze velikou roli i při zdraví, lásce, štěstí nebo přátelství a jiném – věcmi, které jsou označovány jako takové, za které si je penězi nekoupíme.
Vše co máme, čím jsme (včetně našich vlastností = charaktru) to vše máme díky penězům.
Pen peněz bychom neměli ani žádné znalsot, žádné vědomosti, vědy a nedošlo by k žádnému poznání.
Celou civilizaci máme díky penězům. Peníze jsou „zlo“ jen pro ty, kteří nevědí, co peníze jsou a neumí jich užívat. Tak pak o nich říkájí, že jsou zlé.
Bez peněz bychom stále a navěky žili na pomezí pravěku a starověku — právě vylezlí z jeskyňe, žijící v jednoduchých chýších ze dřeva a slámy, s těmi nejjednoduššími nástroji, pracující celý den sami na sebe. A tím i bez možnosti vývinu společnosti i jedince.

Další odpovědi
Rokio

Nikoliv.

Pokud člověk získá peníze poctivou prací, nebo podnikáním, které je prospěšné pro společnost, tak je to v pořádku.

Když člověk je chudý a chce být bohatým, ale chce se jím stát poctivou cestou a chce vydělávat tak, aby byl prospěšným pro druhé, je to OK.

Kepler

Ne. Když někdo ví, jak nejlépe peníze investovat, může být prospěšný i jiným. Jinak je otázka, jak k těm penězům někdo přišel, zda poctivě, nebo jinak. V tomto ohledu si nedělám velké iluze.

jsemjá

Ne vždy.

hapiky

Už jen pojem milovat peníze zní hrůzostrašně.

Nela56

To je individuální :) U některých je to však naprostá pravda ..