Susan25

Microsoft excel – podmínky trojúhelníku

Dobrý den, potřebovala bych pomoc ohledně programu Microsoft excel.
Mám dané libovolné rozměry v trojúhelníku a potřebuji pomocí funkcí zjistit, zda se jedná o trojúhelník rovnoramenný, rovnostranný nebo obecný. Např. u rovnostranného jsem zadala =KDYŽ(D14=E14­=F14;„je“;„ne­ní“), ale u trojúhelníku, který má všechny strany stejně dlouhé, mi to hlásí „není“. U rovnoramenného mám: =KDYŽ(D16=E16­;„je“;„není“) a u obecného si zatím nevím rady. Předem děkuji za pomoc.

Odpovědi
suaeda

Vzoreček trochu poupravím:
=KDYŽ(A(D14=E­14;E14=D14);„JE“;„NE­NÍ“)
možná někdo najde ještě elegantnější řešení. Rád se něco přiučím.
Doplňuji:
Oprava:
=KDYŽ(A(D14=E­14;E14=F14);„JE“; „NENÍ“)

klumprt

Zkoušel jsem to a fungovalo mi to, až když jsem si rozložil D14=E14=F14 na dvě podmínky D14=E14 a E14=F14. Ty musí být současně pravdivé, takže je vraž do logické funkce A. Výraz D14=E14=F14 asi Excel nechápe.
Upozorňuju, že rovnoramennost trojúhelníku musíš zkoumat pro jakoukoli dvojici stran. Takže bys měla zkoumat tři podmínky (jsou tři dvojice) a vrazit je do funkce NEBO.
Doplňuji:
Suaeda přesně. Já jsem akorát nechtěl dávat rovnou řešení 🙂

arygnoc

najjednoduchšie sa javí riešenie v JEDNOM vzorci.

vypodmienkujte 3 rovnaké strany (rovnostranný), v prípade nepravdivosti vypodmienkujte 2 rovnaké strany (rovnoramenný, teda nepíšte ako výsledok „není“, ale definujte novú podmienku na testovanie rovnoramného trojuholníka), v prípade nepravdy vychádza „obecný trojuholník“ (trojuholník nie je ani rovnostranný ani rovnoramenný).

netestujete na pravoúhly trojuholník, ale ten patrí medzi obecné trojuholníky.

;-Q
Doplňuji:
=KDYŽ(A(D14=E­14;E14=F14);„ROV­NOSTRANNÝ“; KDYŽ(NEBO(D14=E14;D­14=F14;E14=F14);„ROV­NORAMENNÝ“; „OBECNÝ“))

bolak

Když strana „a“ nerovná se straně „b“ a zároveň se nerovná straně „c“, pak je to trojúhelník OBECNÝ, pokud tato podmínka neplatí, tak když strana „a“ rovná se straně „b“ a zároveň straně „c“, pak je to trojúhelník ROVNOSTRANNÝ, když tato podmínka neplatí, jedná se o trojúhelník ROVNORAMENNÝ.

klumprt

A přece tam má suaeda chybu! Asi překlep.

suaeda

Díky za upozornění.