shutdown

mezní kmitočet

Chtěl bych se zeptat, co přesně znamená „mezní kmitočet“.
našel jsem si, že hodnota kmitočtu fyz. veličiny periodicky měnící se s časem tvoří horní a nebo dolní mez.. je to pravda?

Odpovědi
novaky

mezní nevim. Ale znám obor, kde se používá pojem kritický kmitočet. VF technika.
Podkritická frekvence materiálem neprojde
Kritická materiál ovlivní
Nadkritická materiálem prochází

např. To vysvětluje proč je v noci a v zamračeném počasí lepší příjem dlouhovlného rádia. V noci se ve stratosféře tvoří nepropustná odrazivá D-vrstva a i od mraků se signál odráží. Za jasného dne chytneš kulový-v noci nestíháš ladit vysílače. To byl příklad podkritické
Zvýšíš frekvenci na kritickou a stratosféra se začne chovat jako vysílač
Zvýšíš na nadkritickou a domluvíš se se satelitem nehledě na počasí