Avatar uživatele
Bronzový

Mezinárodní den žen ...

Víte, že jde o mezinárodně uznávaný den stanovený k výročí stávky newyorských švadlen v roce 1909? :)
Tak by mě zajímalo, jak slavíte tento den Vy doma.
Vyrazíte si třeba s manželem/manželkou někam do restaurace, oslavit to a třeba urovnat vztahy mezi Váma? Nebo si jenom popřejete a dál to neřešíte. :)
Děkuju.

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele
Zlatý

Po téměř padesáti létech zkoumání ženské psychiky duše a intelektu, ale pozor též těla, jsem dospěl k přesvědčení, že si tyto bytosti zaslouží, aby od nás chlapů byly denně opečovávány a obletovány. Poté co jsem se vybouřil a ustálil, nemám dnes problém permanetně laskat a rozmazlovat svoji choť. A to nejen dárky, slovem, jakož i květinou při každé příležitosti, vč. dnešního MDŽ.
P.S. pánové vězte, že nehrozí riziko, kdy byste pole přeorali a ženu přemilovali. Takže vy mladší, mějte se k dílu!!!

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele
Zlatý

vím, že je MDŽ a tak jsem se těšila na sněženky od synovce z naší zahrádky a u nás napadlo tolik sněhu pořád padá a padá, že by je ani nenašel, manžela nemám, tak vyrazím na procházku se sestřiným psem, pak budu ráda, že zalezeme do teplíčka :-D


Avatar uživatele
Zlatý

Jenom k upřesnění:

V současné době si pojem Mezinárodní den žen mnozí spojují s komunistickým režimem. Ale popravdě není tomu tak, historie tohoto dne patří do minulosti a s komunismem nemá pranic společného

V roce 1857 v USA v březnu stávkovaly ženy z textilek za zlepšení pracovních podmínek. Další stávkou, spojenou s tímto svátkem, byla stávka švadlen v New Yourku v roce 1908. Ženy tehdy požadovaly zkrácení pracovní doby, vyšší platy, hlasovací právo a ukončení zaměstnávání dětí.
Ještě téhož roku, v květnu 1908, rozhodla Socialistická strana USA, že Národní den žen připadne na poslední únorovou neděli. V té době to ještě nebyl mezinárodní svátek a slavil se jen v Americe.
O dva roky později navrhla Němka Clara Zetkinová na konferenci socialistických organizací v Kodani zavedení Mezinárodního dne žen jako připomínky na demonstrace švadlen v USA.
Pevný den ale tehdy také stanoven nebyl.
V roce 1911 se poprvé slavil MDŽ v Rakousku, Dánsku, Německu a Švýcarsku. Datum bylo stanoveno na 19. března a ženy podporovány i muži požadovaly na rozsáhlých demonstracích volební právo a konec diskriminace v zaměstnání.
Ruské ženy si MDŽ poprvé připomněly v roce 1913. V následujícím roce se po celém světě konaly v období kolem 8. března různé akce proti válce.
V únoru 1917 v Petrohradě vyšly ženy do ulic pod heslem "chléb a mír". Týden poté byl ruský car donucen abdikovat a Prozatímní vláda schválila volební právo žen. Demonstrace byla 23. února , což připadá na 8. března kalendáře gregoriánského. Tím se MDŽ definitivně ustálil na 8. březnu.
OSN oficiálně uznala MDŽ v roce 1975. V důsledku toho jej následně přijaly mnohé národní vlády, jež o jeho existenci neměly dříve tušení.
Dnes si tento den připomínají státy západní Evropy, USA, Austrálie, v Rusku je dokonce dnem volna. Oslavy MDŽ jsou spojeny zejména s konáním přednášek na téma postavení žen ve společnosti a v rozdílných kulturách.
V bývalém Československu tehdejší KSČ bohužel tento den využila k propagandě komunistického režimu. Rudé karafiáty a verše představitelek Svazu žen asi pamětníci jen tak nezapomenou. Nicméně MDŽ je skutečně mezinárodním dnem, uznávaným v různých částech světa a naše komunistická minulost mu jen dává ostudnou rudou kaňku.

Doma tenhle svátek nijak neprožíváme.

Zdroj: http://www.aktivni.cz/clanek/z abava/byvavalo/mdz-a-jeho-hist orie


Avatar uživatele
Zlatý

Neslavím to nijak, ale
ad baghira - mám za to, že důvody ke stvávce by byly důvodem pro oslavu vítězství všude, ne pouze v NY.
A že z něho kdosi udělal "socialistický" svátek nemění nic na tom, že požadovek volebního práva, lepší pracovní podmínky a zákaz práce dětí je důvod ke stávce a oslavy vítězství stávky.
Proč jen ženy, které jsou matkami? Co ty ostatní?


Avatar uživatele
Zlatý

Tento svátek neuznáváme - s nějakými newyorkskými odborářkami nechceme mít nic společného.
Druhou neděli v květnu slavíme Svátek matek - to je ten správný.


Avatar uživatele
Pokročilý

Ani nevim ze neco takovyho existuje :D

 

Diskuze k otázce

 

U otázky nebylo diskutováno.

 

Zajímavé otázky v kategorii Aktuality a zábava

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Aktuality a zábava

Zlatý Drap 4950
Zlatý hanulka11 2790
Zlatý led 2675
Zlatý briketka10 2419
Zlatý annas 2073
Zlatý quentos 1639
Zlatý iceT 1552
Zlatý tom004 1522
Zlatý marci1 1505
Zlatý mosoj 1496

Zobrazit celkový žebříček

Kategorie otázek

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.