Meruňka272

Mezi jaké chemické látky patří síran měďnatý neboli modrá skalice?

Nejlepší odpověď
mosoj

sole kyseliny sírové

Další odpovědi
Lamalam

Otázka není jednoznačná, můžeme ho řadit mezi sole, mezi sírany, mezi anorganické látky, mezi rozpustné sloučeniny mědi apod.

Jako modrou skalici označujeme pouze pentahydrát síranu měďnatého. Bezvodý síran měďnatý je bílý prášek.

Kelt

Síran měďnatý, modrá skalice má vzorec CuSO4 . 5 H2O
Vzniká reakcí měďnaté soli a kyseliny sírové -
takže je to měďnatá sloučenina, je to sůl kyseliny sírové – síran,
je to pentahydrát síranu měďnatého – komplexní sloučenina obsahující jako centrální atom měďnatý kation a jako ligand vodu – aqua.
správný název je monohydrát síranu tetra aqua měďnatého.
a jde napsat i jiné