Kryšpín

Kde může být příčina metanolové aféry?

Pokud by to bylo v Sýrii neb jinde, kde je válka a extra bída, ale v Česku ve střední Evropě, kde 22 let již byla demokracie? Nedovedu to posoudit.

Nejlepší odpověď
Edison

Jiná možnost

Kombinace všeho. Zákony bych viděl jako OK, ale nedůslednost při vymáhání jejich dodržování a kontrol. Hladovost nejen podnikavců. Dokonce v důsledku utajení jeden nevěděl, co kupuje od druhého – neviditelná ruka trhu. V důsledku i koncoví prodejci, kterým bylo fuk, že prodávaj nekolkovanej chlast „já nevěděla…“

Další odpovědi
annas

Hladovost některých českých podnikavců

1. Nelegální obchodování s alkoholem – snaha o získ, jak se říká i za cenu podvádění., „přes mrtvoly“. To považuji za nejhorší – bezohlednost, egoismus, bohužel negativní morální vlastnosti.

Umožnila to :

Nedostačující kontrolní činnost státu při zajištění bezpečnosti prodeje.

V poslední řadě i nedůslednost a nedostatečná opatrnost lidí při konzumaci alkoholu, i když už byli varováni.

Samozřejmě i cena

Omylem jsem klikla – Měla být Jiná možnost

Drap

Jiná možnost

Nefungujicí státní systém

quentos

Hladovost některých českých podnikavců

Jak píše Ušel ventil. Film byl napsán podle skutečných událostí. Byla za tím jen touha po zisku.

Kepler

Hladovost některých českých podnikavců

Ano, byla to především touha po zisku. Část ethanolu nahradili toxickým methanolem. Ale technicky to byl fakt, který si iniciátor akce vyčetl ve Wikipedii, a sice že ethanol je protijedem na methanol, což si chybně vyložil jako že tím pádem se nemůže nic stát, což byl obrovský omyl! Ve směsi vše funguje jinak: přednostně se metabolizuje ethanol, ale pak dojde na methanol…

GM

Hladovost některých českých podnikavců

Ušel ventil

Hladovost některých českých podnikavců

Nevím jak to bylo ve skutečnosti ,
ale podle toto filmu co byl včera uveden tak jeden pan podnikatel neměl peníze na dostavění svého bazenu a vymyslel jak metanolem snížit náklady na výrobu alkoholu , a tím obohatit svou kapsu .

ivzez

Jiná možnost

Už několik let nemám televizi, takže informace mám jenom sporadicky
z rádia a z internetu, kde se o tom bohužel moc nemluvilo ani nepsalo.
Setkávala jsem se jenom s informacemi o počtech obětí a s příběhy
některých lidí, kteří otravu přežili.
O tom, co za tím stálo, jsem se bohužel moc nedozvěděla.

Podle mnou jsou příčinou všechny možnosti dohromady

  • něco dalšího → něco, o čem se nejspíš nedozvíme.

Na prvním místě vidím nedokonalost zákonů a nedůslednost při vymáhání jejich dodržování, nedostatečné předpisy + nařízení a nedůsledné kontroly dodržování spolu s chamtivostí a bezohledností některých lidí.

Svou roli v tom sehrála i „neviditelná ruka trhu“ a důvěřivost (podle mne
to nelze nazvat neopatrností, protože ne ke všem se informace dostaly)
zákazníků, kteří oprávněně očekávali, že v obchodě kupují nezávadné zboží.

_____

Stěžujeme si na různá omezení a předpisy či nařízení ze strany EU,
nařízení, jejichž smysl a účelnost nám dojde až v okamžiku, kdy dojde
k nějakému průšvihu.

Další „tikající bombou“ jsou podle mne tzv. „domácí cukrářky“
a další lidé, kteří připravují potraviny v domácích podmínkách,
aniž by dodržovali hygienické předpisy a normy.