Barinka

Měřítko mapy + vodní nádrž – poradíte s postupem řešení?

Zadání úkolu:
Speciální mapa má měřítko 1:75000
Vodní nádrž má na mapě obsah 4 cm². Jakou rozlohu v ha má nádrž ve skutečnosti?

Potřebovala bych poradit, co s tím a jaký je postup řešení, díky

Pokud bych převedla cm² na ha bylo by to 0,00000004 ha a dál? Nemám ponětí, co s tím dělat. Spíše bych to potřebovala vysvětlit..

Odpovědi
Dochy

No jak… v daném měřítku musíš přepočítat šířku i délku jezera (nebo pomyslného náhradního obdelníku třeba 4×1 [cm,cm]), spočíst obsah a přepočítat jednotky z cm2 na ha… (jeden z možných postupů, nikoli nejrychlejší). Pusť se do toho a když budeš potřebovat pošli nám sem postup a výsledek na kontrolu…

gecco

Pro – „co s tím“ (si) odpověz na následující otázky:

  1. Jaká je závislost vzdálenosti ve skutečnosti, na mapě a měřítka?
  2. Jaká je závislost změny rozměrů rovinného útvaru a jeho plochy?

A postup navrhni (Doplnění, Diskuse), zkontrolujeme jej…
😉
_____________­________________________­______
Tak začneme odjinud – do Diskuse odpověz na otázky:
😉

  1. představ si, že ta nádrž má tvar čtverce (na výsledek příkladu nemá tvar žádný vliv) – jak dlouhé budou hrany toho čtverce na mapě??
  2. a jak dlouhé budou hrany toho čtverce ve skutečnosti (podle měřítka)??
  3. jakou plochu bude mít čtverec o hranách podle „b“?

Barinka

  1. Pokud je obsah 4cm² tak musí být jedna hrana 2 cm²
  2. Hrana ve skutečnosti bude 1500000cm²
  3. Tolik mně kalkulačka nespočítá ;D

gecco

  1. špatně jednotka
  2. špatně jednotka i číslo, převeď si to na větší jednotku
  3. na kalkulačku se vykašli – tohle přece spočítáš i ´na prstech´

___
Tak ještě jednou…
😉

Barinka

Tak už nevím vůbec nic..

gecco

Nakresli si to (čtverec), k tomu napiš měřítko a uvědom si, co to měřítko znamená…
😉
Je to úplně jednoduché – jen musíš přemýšlet…
😉

Barinka

Obsah čtverce se snad vypočítá a*a ne?
Jedna hrana by pak byla 2cm ne?

gecco

Ano – 2 cm je správě, ty´s ale odpověděla 2 cm² … Jiná jednotka…
😉
Tak teď ještě b) a c) – a kalkulačku fakt nepotřebuješ…
😉

Barinka

Tou větší jednotkou jsou myšleny zadané hektolitry?

gecco

HektoLITRY???
No – to snad ani nééé…
😁
____
Vyber si takovou jednotku, aby se ti s ní dobře počítalo – tedy abys eliminovala ´zbytečné nuly´…
V tomto případě bych zvolil třeba metry…

Barinka

Bože.. Jsem si spletla hektolitry s hektary ;D
Ale teď nevím jestli počítám s normálními centimetry nebo s čtverečními..

gecco

A proto píšu – přemejšlej!!
___
Nakresli si to – a výsledky si k tomu obrázku zapisuj, ať víš, co počítáš (a proč)…

Barinka

Komu se chce přemýšlet před víkendem :D, ale já ani nevím proč když má být obsah 4cm² tak jsem psala že je hrana 2cm² ale jsou to 2cm normální?? Nechápu :D Vzorce jsem vždycky nenáviděla :D

gecco

No – tebe učit matiku musí být radostí…
😁
Tak to b) a c)…

Barinka

  1. no ty 2 cm musim násobit 75000 ne? :D

gecco

No – tak b) a c)??

Barinka

Tak ano nebo ne? Nevím co dál :/

gecco

Hele – já jsem ochoten tě trknout…
Nyní mám pocit, že už tě kopu…
😉
Ale nejsem ochoten ti to vypočítat…

Barinka

Tak myslím že mi nezbývá nic jiného než se zeptat někoho jinýho, každopádně díky za čas a snahu, doufam že to někdy vypočítám

gecco

OK…
Příjemný večer…

Barinka

I Vám :)

Dochy

Ale no tak… u b) mas krome jednotek (na ktery uz jsi prisla) blbe nuly… Zkratka si to prepocitej a kdyz Ti nekdo rekne ze je tam chyba tak si to zkontroluj.