ratava

Měříme dvojím metrem?

Myslím, že není žádným tajemstvím, že zaměstnanci ve službách mají plat rozdělený na dvě části. Oficiální, která je většinou tvořena minimální (nebo malou) mzdou, která podléhá zdanění a neoficiální (tzv. spropitné), která svou výší leckdy tu první předčí, ale neznám nikoho, kdo by ji evidoval v daňovém přiznání…
Nechci tímto dotazem řešit, zda a v jaké výši spropitné dávat (podle lišty tu takových dotazů bylo několik), ale spíše dvojí pohled na tu a samou věc: Proč jako společnost odsuzujeme podnikatele/firmy, kteří řádně neplatí své daně, ale zároveň tu a samou věc u druhých tolerujeme?
Vezmu-li jako průměrné spropitné za den např. 800.-, při službě krátký/dlouhý týden vychází 12000.- za měsíc, 144000 za rok. Vynásobím-li tuto sumu x počtem zaměstnanců, nevznikne v konečném součtu sice ne veliký, ale ani ne malý daňový únik?
Jaký je tedy rozdíl mezi firmou/podnika­telem, kteří „ošidí“ stát na dani a skupinou zaměstnanců, kteří to a samé dělají s požehnáním většiny nás všech?

Nejlepší odpověď
honza19hk

Bohužel v dnešní republice to není nic vyjimečného,přes­tože by to tak být nemělo.Politici se mají jak v ráji a lidi musí vše platit.Připomíná to sředověk-králové a poddaní.Dnešní situace je tomu velmi podobná.

Kdo má přístup k penězů,tak si prostě nějaký uleje.

Další odpovědi
anonym

Koukám, že ses inspirovala u sousedů – viz odkaz právě před týdnem:

Zdroj: http://aktual­ne.centrum.cz/fi­nance/penize/da­ne/clanek.phtml?id=75­3528

manon

Je to zlozvyk, co se táhne a nikdo nemá odvahu to rozetnout a zpropitné nedávat. Osobně bych uvítala, kdyby cena zahrnovala VŠE a celý příjem byl i zdaněn. A kdyby všichni drobní podnikatelé na vše opravdu i vystavili doklad – běžně se mávne rukou, že za holiče, nehty, benzín, doklad nechceme.

Je pravda, že jinde utíkají větší peníze, ale kdybychom měli poctivě začít na všech frontách, tohle by byla jedna z nich.

Jak zase podnikatelská sféra přijde k tomu, že si vše musí zaplatit, každou službu a šetří kde může a státní zaměstnanci se courají za státní peníze po několikadenních školeních? A plýtvá se penězi daňových poplatníků. Začarovaný kruh.

Reuef

je neco jinyho dostat za dobre odvedenou praci bonus od zakaznika navic ve forme spropitneho oproti vedomemu podvodu – a i kdyby ne tak stejne vsichni vime kde ty penize vybrane na danich skonci

mosoj

Můj přístup k spropitnému jsem zde již několikrát ventiloval. Říkám ne !!
O to více mně zarazil článek který jsem nedávno četl, kde je spropitné pasováno na etiketu !!!!

Říkám rovnou kašlu na takovou etiketu ! a je mně jedno jak se na to dívají v jiných zemích. Nakonec do hospody nemusím.