icurusL

Měření krevního tlaku. Co znamená když mám X na Y?

Dobrý den,
nikdy jsem to nezkoumal, jsem ještě mladý ale nevím co to znamená když mám třeba tlak plácnu, třeba 160 na 120?
Co je to těch 160?
Co je to těch 120?
Je to dobrý nebo špatný tlak?
Jaká hranice je ke špatnému tlaku?

Nejlepší odpověď
annas

V odkazu je srozumitelně vysvětlené.
https://www.tla­komery.cz/vse-o-krevnim-tlaku

1." Krevní tlak a oběh

Srdce se neustále stahuje a povoluje, v průměru se tak stane 70– 80× za minutu. Tomu říkáme srdeční tep. Srdce pumpuje krev přes cévy a tím vytváří tlak – krevní tlak. Jeho sílu nejlépe změříme na hlavní tepně vycházející ze srdce, i proto krevní tlak měříme právě na pažích. Naměřené hodnoty se udávají v milimetrech rtuťového sloupce – například 125/80 mmHg.

2. Systolický tlak – X

První a také důležitější číslo označuje krevní tlak, který je v pažních tepnách ve chvíli srdečního stahu (úderu). Odráží sílu, s jakou srdce pracuje a pumpuje krev do tepen.

3. Diastolický tlak – Y

Diastolický tlak je krevní tlak ve chvíli, kdy je srdce naopak povolené a nasává do sebe neokysličenou krev (v období mezi údery). Diastolický tlak také přímo odráží stav tepen. Jeho hodnota tak ve většině případů stoupá s přibývajícím věkem."

Když si rozkliknete další odkazy, které jsou vpravo, dovíte se, kdy je nízký tlak, kdy vysoký a jaké způsobuje problémy.

Ve stejném odkazu, když si pročte nadpisy, najdete i optimální hodnoty tlaku podle věku.

https://www.tla­komery.cz/krev­ni-tlak-dle-veku-jake-jsou-optimalni-hodnoty

Další odpovědi
yuko

Pokud by to byl Vas tlak, tak mate vysoky tlak.

Nejvyšší tlak (první hodnota udávaná v milimetrech rtuťového sloupce) je ve chvíli, kdy se srdce stahuje (stahu se říká systola, proto se nazývá systolický tlak) a vypuzuje krev do aorty.
Nejnižší tlak (druhá hodnota) je v okamžiku, kdy srdce mezi dvěma stahy ochabuje a znovu se plní krví (tato fáze se nazývá diastola, proto diastolický tlak).
Krevní tlak je síla, kterou působí krev na cévní stěny.

Podle nejnovějších doporučení Světové zdravotnické organizace má normální krevní tlak hodnoty 130/85 mm Hg, přičemž za optimální se považují hodnoty mírně pod 120/80 mm Hg.

O vysokém krevním tlaku se dá hovořit ve chvíli, kdy vám lékař nejméně při dvou oddělených měřeních zjistí hodnoty vyšší než 140/90 mm Hg.

Zdroj: http://www.ire­ceptar.cz/zdra­vi/vysoky-krevni-tlak-140-na-90-a-vic-jak-ho-snizit/

Emefej

První se systolický, druhý diastolický. Význam obou výrazů snadno zjistíš na internetu.