sti.sta.sto

Menstruace u anorektiček.

Slyšela jsem, že v jisté fázi nemoci Anorexie, ztrácí holky menstruaci. Znamená to, že už budou do konce života neplodné? Nebo se dá danný stav zvrátit a menstruace zase nastartovat?

Nejlepší odpověď
kropitko

Samozřejmě,že šance na uzdravení tu je. Ale chce to pevnou vůli. Ztráta menstruace je velký vykřičník, je potřeba s tím začít ihned něco dělat.

Další odpovědi
annas

Znala jsem šestnáctiletou dívku. Je pravda, že byla baculatá, ale zase ne příliš.
Najednou se ale ztrácela před očima. Byla ve škole unavená, zamyšlená, bez energie. Od jejích spolužáků jsem se dověděla, že začala držet přísnou díetu, odmítat jídlo. Dostala se do situace, kdy opravdu přestala menstruovat. Ale včas si uvědomila nebezpečí, dala na argumenty matky (zdravotní sestry), mládence, jemuž se líbila taková, jaká byla, a s dietou skončila. Nyní má dvě děti a lituje, jak mohla jednat tak neuváženě a hazardovat se svým zdravím.

Myslím si ale, že při trochu dobré vůle a chtění je šance se dostat z anorexie. Záleží však na délce onemocnění, na situaci v rodině, na vlivu rodičů, známých, sourozenců, na inteligenci…

Luss

Ztrata menstruace je pochopitelny nasledek hladoveni. Telo „vypina“ vsechny procesy, ktere by ho mohly zatezovat a nejsou zivotne dulezite ve chvili, kdy uz jede na zalozni zdroj a je uplne zeslable. Samozrejme sance na navrat k normalu je. Kamaradka, ktera trpela anorexii a nemela menses nekolik let (!!!) se z toho dostala a dnes ma zdraveho kluka. Ale znamena to porvat se s anorexii jako takovou. A to je opravdu tezky boj s nemoci a sama se sebou.

pondělí

velmi známé věc,že ženy v koncentrácích a lágrech,po delší době periody neměli,ale za pár let,děti ano

Luss

Annas: je to hrozna nemoc, zalezi asi opravdu na spouste faktorech, ktere jmenujete, ale inteligenci bych zamerne vyradila. Je to dusevni onemocneni a statisticky se uvadi, ze jim trpi naopak vetsinou nadprumerne inteligentni zeny (i muzi) a ze jde o takove zatmeni mozku (stejne jako u jinych onemocneni duse), ze proste ani sebechytrejsi vzdelane zene nevysvetlite, ze se blizi jiste smrti. Anorektici pry ztraceji pud sebezachovy :( je to hruza. Skoda, ze kult modnich zurnalu porad diktuje vychrtliny a predstavuje je svetu jako ty nejkrasnejsi…

annas

Luss, v tom smyslu, že i inteligentní dívky zblbnou, máte pravdu. Ale já jsem uvedla slovo obecně, protože inteligence může působit pozitivně i negativně. Dívka, o níž jsem se zmiňovala, byla velmi inteligentní, hezká, i když jako žena mám jiný pohled než muž. Narozdíl od spolužaček nechodila s chlapcem. Příčinu neúspěchu spatřovala ve své baculatosti(nikoliv tloušťce), takže přestala jíst a tělo strádalo. Už si přesně nevzpomínám, ale mám pocit, že vydržela zřejmě jeden rok. Neviděla, neslyšela, probírala jsem situaci s její maminkou. Ani argumenty matky neposlechla. Až přestala až ztratila menstruaci, si nebezpečí uvědomila. Takže se vzpamatovala.

Souhlasím s Vámi,že média idealizují štíhlost, módní návrháři propagují šíhlou linii. Většina modelů na přehlídkách je ve velikosti 34. Modelky občas kolabují, že jim selhalo z podvýživy srdce. Ano vychrtliny.

Jiným extrémem byla naše Věstonická Venuše, která by bez pořádných boků a ňader vypadala minimálně poněkud divně.

Věčný problém – být nespokojená s tím, co jsem a co mám. Také jsem držela dietu, ale s přípravkem Herbalife a zničila si zdraví. Stále se objevují důsledky mé nerozvážnosti. Za hloupost se platí – já zaplatila zdravím.

Luss

Pravda je, ze neuspech v kolektivu a s klukama v tom kritickem pubertalnim veku je hodne casto spoustecem. A take k tomu ten pacient musi mit nejake sklony dane. Ja treba na diety nemam vuli a disciplinovanost :) krome toho mam rada dobre jidlo, takze u me anorexie nehrozi. Nastesti ale nejsem zadny burtik. Tak to neresim 😉