mosoj

Měníte chladicí kapalinu v automobilu ?

Dáte na doporučení výrobce automobilu nebo výrobce kapaliny?
Někteří výrobci automobilů píší že se kapalina měnit nemusí, jen dolévat. Výrobci kapalin zase píší že se kapalina musí měnit po 3–5 létech.
Doplňuji:
Ano je v tom čurbes. Není to o základu (ethylenglykol), ale o inhibitorech proti korozi.
Nemají v tom jasno ani v servisech. Zde je pěkná tabulka o mísitelnosti chladicích kapalin.
http://www.ulo­zisko.sk/obraz­ky/736540/55.PNG
Mísit se nesmí jenom obyčejná G11 s G12 ( škodovácké normy). Tedy ani neplatí nemísitelnost modré s červenou.

Destilovaná voda nemůže škodit, nicméně vyhoví i měkká obyč. voda.
Kdo ale ví jak má měkkou vodu. Používám destilovanou , tedy vlastně demineralizovanou vodu. Jinak budete mít vnitřek motoru a chladiče jako vnitřek rychlovarné konvice.
Další báchorky putují o ředění chladicích kapalin. Kapaliny se nesmí používat neředěné, musí být vždy ! naředěné. Neředěná kapalina mrzne při vyšší teplotě než ředěná a špatně vede teplo a má malou tepelnou kapacitu.

Nejlepší odpověď
gecco

Měním, cca po těch 5 letech – klesá mrazuvzdornost…

Další odpovědi
zzzlatokopka

My máme takové „měřítko“ tím to před zimou manžel přeměří, a pouze doleje. Dolíváme tu samou.

Je podstatné je nemíchat, pak mohou reagovat.

Ne neměníme, jen doléváme. Mám auto staré, hodně staré, a s chladičem problém niikdy nebyl:-)

Emefej

Nechávám jí měnit v rámci pravidelných garančních prohlídek každé dva roky. Zda jí opravdu v servisu vymění, netuším, ale účtují si to, tak jim věřím.

zzzlatokopka > nedovedu si představit jak by mohly reagovat. Všechny jsou na stejném nebo velmi blízkém základu.

Mapel

Neměním a jen dolévám.

arygnoc

auto vozím do autorizovaného servisu.

po vykonaní všetkých výmien vodičiek, gumičiek a iných sarapatičiek (lebo ja ani neviem, kde by som to mal naliať – som iba užívateľ auta, nerýpem sa v ňom, podobne, ako sa ani nechystám transplantovať si obličku alebo srdce) dostanem o vykonaných prácach papier a ten si odložím.
ak nastane problém, obraciam sa na servis a pýtam sa „ako je to možné?“.
zatiaľ (klep klep klep na hlavu) sa tak nestalo.

;-Q