bolak

Mění se nějak obsah látek v moči, když člověku nepracujou ledviny a místo toho chodí na dialýzu?

Doplňuji:
A jak konkrétně, to chci vědět. Co je tam navíc, nebo co tam chybí za látky? Zajímá mě jen moč, nic jiného. (nikdy bych nevěřil že takovou větu kdy řeknu)

Odpovědi
arygnoc

zcela zásadne.
a nie iba v moči, ale v celom organizme.

:-Q

mosoj

V moči se nic nehromadí. Hromadí se v krvi.
I nefunkční ledviny ale vylučují vodu !!!

Viz :
Jak jsme uvedli v začátku tohoto článku, onemocnění ledvin zpravidla nebolí, to znamená, že nemocný si příznaky nemusí uvědomit, nebo je přikládá něčemu jinému – například že příliš pracuje a proto je unavený a podobně. Velmi často si lidé také myslí, že pokud normálně močí – to znamená, že chodí několikrát denně na toaletu a množství moče je také normální, že nemohou mít nemocné ledviny. Měli bychom tedy ještě objasnit, že někdy i velmi nemocné ledviny, tedy takové, u kterých můžeme hovořit již o selhání, produkují moč. Odstraňují z těla přebytečnou vodu buď v normálním množství jako ledviny zdravé a nebo jen v o něco menším množství, které pacient nepostřehne. Co se však liší je tzv. kvalita moče. Moč nemocného, který trpí selháním ledvin, neobsahuje škodliviny, které nemocné ledviny neumí z těla odstranit. A právě proto, že onemocnění ledvin nebolí a někdy nemá ani jasné příznaky (například ztráta močení), lidé často zanedbávají prevenci a péči u odborného lékaře – nefrologa.

Doplňuji:
Takže rozbor moči je nepodstatný. Sleduje se ale množství vyloučené moči. Podstatný je rozbor krve. Na př. mimo jiné obsah draslíku , urey .

Děda Louda

Ano.

zzzzz

Ledviny krev přefiltrují a to co je tělu nevhodné tak odchází z těla pryč s močí. Pokud někdo chodí na dialýzu, tak ta je nastavena tak často, aby u něj ty pro tělo nevhodné látky nevyvolaly sepsi. V moči se hromadí různé odpadní látky, a proto je nutné dialýzu pravidelně dodržovat, dnes si to už mohou dělat i lidé sami doma, nemusí pokaždé jezdit do nemocnice.
Doplňuji:
I třeba vitamíny, normálně zdravý člověk se nepřevitamínuje, protože to co sní navíc mu přefiltrují ledviny a s močí to odejde z těla. Pokud ti nefungují ledviny, tak se ty odpadní látky nehromadí v moči, ale v těle a to je ten problém.