jirka F

Mění se krevní tlak takto rychle během dne, i pokud je onen člověk doma v klidu?

Potřebuji poradit jestli je normální že se tlak mění během dne kdy je třeba ve 14:10 tlak 87/61 a v 15:42 je tlak 110/69 je možné aby tlak takhle rychle skákal během dne i pokud je daný člověk doma v klidu?

Děkuji za rady

zdroj obrázku: https://pixaba­y.com/cs/srdce-beat-tlukot-srdce-2211180/

Nejlepší odpověď
orwell

Může, je to dost a hlavně dost málo. Měla by chtít na pořádné vyšetření, kde by ji nasadili holder na měření KT, který zaznamenává naměřené hodnoty do paměti po dobu 24 h, průběžně cca po 20 minutách. Pak následuje vyhodnocení a konzultace se specialistou. Chce to nejspíš nemocnici – kardiologii, na kterou může pacienta odeslat praktický lékař, tedy místo toho hmmm. Taky jsem s tím běhal. Chce to ale hlídat si hadičku od přístroje k manžetě, neb se ráda vytahuje, zejména v noci při převalování. Jinak nízký KT není taky žádná velká výhra. Krev, která nemá potřebný průtok „šmolkovatí“ tj. vytváří tromby a někde se potom potrubí může ucpat. Nic dobrého z toho pak nekouká, může být i mrtvička. Ještě horší je tlak kolísavý, kdy máš třeba 180/110 a za půl hodiny 90/60. Rozhodně doporučuji pořádné vyšetření!

Další odpovědi
Kepler

Myslím, že to u zdravého člověka normální není, uvedené hodnoty navíc vypadají na hypotenzi. Doporučuji navštívit lékaře. Pak je tady ještě možnost, že pokud si tlak měříš sám, nedodržuješ správný postup, nebo tonometr je pochybné kvality. Obvyklá garantovaná chyba by se měla vejít do 5%.

hapiky

Většina moderních měřičů na baterie koupených např.v Lidlu (made in China) měří pokaždé jinak, zvláště, je-li ruka pokaždé v jiné poloze.

zjentek

Ano, mění! A zásadní vliv na tyto změny mají požité potraviny, nápoje, různé doplňky stravy a léky, které v otázce vůbec nezmiňuješ… „tvá“ dvě měření z příkladu mohla být prováděna před a po obědě a u hypotenze bych si podobné výsledné hodnoty uměl i představit.

jirka F

!93/78– 25.5.2018 v 8:00
102/72 – 26.5.2018 v 17:00
!!87(86)/61 – 27.5.2018 v 14:10
109/65 27.5.2018 v 15:42
!92/61 28.5.2018 v 9:42
82/55 28.5.2018 v 13:55
112/60 28.5.2018 v 14:19
!!86/61 29.5.2018 v 10:10
83/61 29.5.2018 v 15:14
83/56 30.5.2018 v 10:36

Kepler

Orwell: Holter, jak se ten přístroj správně nazývá, není určen pro měření krevního tlaku, ale na sledování srdeční akce. Sám jsem ho měl z důvodu občas se vyskytující srdeční arytmie. Kolísání TK je jiná ves.

orwell

To se tedy mýlíš, existují dva, měl jsem oba. Jeden měří KT, má manžetu, kterou nafukuje v pravidelných intervalech (u mě to bylo každých 20 min. – i v noci), druhý měří srdeční činnost (EKG) a máš na hrudi přilepených asi 5(?) elektrod. Nenosí se samozřejmě oba najednou, ale postupně. Viděl jsem i průběhy křivek z obou, které se dají vytisknout po připojení k PC. Mám to v dobré paměti, je to zhruba rok, kdy jsem se s těmito krabičkami u pasu dost vyblbnul a pořádně se nevyspal. Nejhorší byl s tím „utahovákem“ na paži, z kterého mi vypadávala hadička a v noci mě pokaždé vzbudil ☹

Kepler

Aha, tak to se omlouvám. Holter je zřejmě název výrobce těch aparátků.

jirka F

Tlak si neměřím já ale mamka má hypotenzi ale nezdá se mě právě že to u ní takhle skáče. U Lékaře byla ale ten řekl akorát hmm.

Kepler

Pořád je tady ta možnost nesprávného měření. Možná bych se objednal k jinému lékaři, nejlépe ke specialistovi. Příčin kolísání existuje více, TK se mění během dne i z přirozených příčin, ale pokud jse o hypotenzi, je to sice nepříjemné, ale ne život ohrožující. Jakmile se začne motat hlava a tak, je nejlepší si na chvíli lehnout a dát nohy do lehce zvýšené polohy. Tak to dělá moje známá na doporučení lékaře.