Jan53

Mému otci se stal pracovní úraz, ale zaměstnavatel to jako pracovní úraz neuznal. Jak dále postupovat?

Dobrý den, mému otci se stal pracovní úraz při výkonu povolání, se zády, ale zaměstnavatel mu to jako pracovní úraz neuznal. Poradíte mi, prosím Vás, jak postupovat dále? Děkuji.

Nejlepší odpověď
Kelt

Pracovní úraz má určitou definici. Musí být svědkové a musí se co nejdříve zapsat do Knihy pracovních úrazů. Kde není žalobce, není soudce. Pokud otec nemůže dokázat, že se mu něco stalo v pracovním procesu a není to nikde zaznamenáno, tak mu to zaměstnavatel neuzná.

Další odpovědi
Emefej

Pokud úraz splňuje definici podle § 380 zákona č. 262/2006 Sb. a zaměstnavatel ho přesto neuzná, tak je jedinou cestou obrátit se na soud.

ivzez

Pracovním úrazem je jenom úraz,
ke kterému dojde při plnění pracovních povinností
nebo v přímé souvislosti s pracovními povinnostmi.

Uznání úrazu za pracovní je v kompetenci zaměstnavatele.

Jak k tomu úrazu došlo? Nahlásil jej otec bez prodlení nadřízenému a byl
úraz zapsán do knihy úrazů? Je pracovní úraz vyznačen i v neschopence?

Drap

Léčit se jako s normálním/ne­pracovním/ úrazem. Z otázky neni jasné co chceš. Zaměstnavatel měl zřejmě důvod, proč úraz jako pracovní neuznal.