tetka

Měly jste zánět močáku?

Myslíte, že kdybych přišla k obvodnímu s podezřením na infekci močových cest/močáku/ledvin, že mě pošle na gyndu, nebo mu stačí jenom moč? Měly jste to někdo a jak to probíhalo (vyšetření)?

Nejlepší odpověď
mosoj

Jednoznačně stačí moč k biologické kultivaci bakterií.

Při odběru moče je třeba se „trefit“ rovnou do sterilní !! zkumavky a ihned uzavřít uzávěrem. Nesmí se moč přelévat.
Uzávěru se můžete dotýkat pouze povrchu, to je té části, která nepřijde do styku s močí. Jinak hrozí falešná kontaminace moči.
Kultivace trvá cca tři dny. Výsledek je prezentován v množství bakterií v 1 ml moči.
Do 100 000 se to ještě toleruje, ale nad 100 000 je to již hodnoceno jako zánět. Zaléčuje se podle úrovně zánětu chemoterapeutiky nebo antibiotiky.

Ano jsem vyškolený, každé tři měsíce chodím na cystoskopii a při cystoskopii vždy hrozí zavlečení infekce do močového měchýře a následný zánět ( naposled letos v únoru více jak 1 000 000 bakterií na 1 ml, již i horečka). Antibiotika jsem dostal ihned aniž se čekalo na výsledek, neboť se zánět dal předpokládat. Zánět se nesmí zanedbat, neboť potom hrozí zánět horních cest močových a to již jsou přímo ohroženy ledviny.

Pokud se kultivací moče potvrdí že zánět nemáte a budete mít i nadále potíže, pošle vás lékař zcela určitě na další vyšetření.

Další odpovědi
Deli

Obvodní lékař chce moč a prohmatá břicho, na gynekologii většinou neposílá.
Jelikož to ale může vypadat jako zánět moč.měchýře a může to být spojené se zánětem ženských orgánů, mířím raději rovnou na gynekologii, kde je výsledek i bez rozboru moči po vyšetření vždy jasný.

Syd

Deli: Já vám rozumim ale myslim že vim o co jí jde

Rufus

Obvodní mě dal i na zánět močového měchýře Biseptol a víc neřešil. Tu moč jsem ale do laboratoře dávala…

venkovan

Nevím co v takovém případě řešit. Buď mne to bolí a má zdravotní potíže a proto k lékaři jdu a poslechnu to co mi doporučí (další lékaře specialisty a nebo klid doma) a nebo mne to nebolí a jen simuluji.
Čím dřív s bolestí jdu k lékaři, tím dřív mne bolesti (zpravidla) ustanou.

Berušinka

Tak s močákem jsem si zažila svoje =(. Je to dost nepříjemné. Pokaždé ti dají ATB, takže to oslabí imunitu, a pak není prblém to chytnou znovu hned po dobrání těch ATB. Gynekolog s tím nemá nic společného – pouze v případě, že se k močáku přidá ještě výtok a nějaké kavasinky. Načůrej si ranní moč do nějaké skleničky a jdi za svým lékařem, který tě even. pak pošle s močí ještě jednou do laborky.

rockyx

K diagnoze staci vysetreni mocoveho sedimentu a kultivace moce.
Vysledek z moc.sedimentu mate za cca 30 minut. Tam se ukaze jestli probiha zanet v mocovych cestach nebo ne. Pak na zaklade toho se nasadi empiricka antibioticka lecba a ceka se na vysledek z kultivace, ktery trva par dni, a podle toho se nastavi antibiotika