jjj123456789

Měly děti kulaků rolnický původ?

Nejlepší odpověď
annas

Existovaly jen tři možnosti – původ dělnický, rolnický (zemědělský) a ostatní (pracující inteligence). Tento původ byl rozhodující např. při přijímání do školy.

To, že jde o dítě zemědělce – kulaka, doplnila v posudku, který se přidával k přihlášce, VO KSČ. Ta ještě dodala, že jsou rodiče věřící, že chodí do kostele, nebo že nechtějí vstoupil do JZD, kolik vlastní půdy, zvířectva atd.

Tak jeko v v historii existovali podle výměry půdy: půlláníci, celoláníci atd., tak po válce se užíval pojem kovozemědělec, (dělník, který vlastnil ještě kousek zemědělské půdy), rolník – drobný a střední zemědělec,, sedlák – „velký“ zemědělec.

Takže děti sedláků, jejich rodiče byli nazýváni kulaky, neměly šanci studovat. Kulak = tehdy nepřítel socialismu, odmítal vstoupil do JZD atd. Je pravda, že tito lidé měli kladný vztah k půdě a zvířectvu – napřed nakrmit zvířata, pak všechno ostatní. . Tito lidé byli často pereskuováni – vystěhováni z vesnice, mnozí skončili ve vězení. (Znám ze sousedství, po návratu z vězení 2 „kulaci“ spáchali sebevraždu).

Další odpovědi
da ny

Vlastně – ANO 🙂
V SSSR = nepohodlný rolník =>
V ČSSR (převzato) rolník s výměrou nad 15ha (i menší), jednalo se o majetnější „rolníky“ případně sedláky…
„Kulak (rusky кулак = pěst, původně řídce používaný výraz pro vesnické lichváře) je ruské označení pro střední až bohaté rolníky.“
http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Ku­lak
http://www.us­trcr.cz/cs/po­jem-kulak-a-vesnicky-bohac

Pejorativní význam v ČSSR v 50. letech = " Kulak byl ekvivalent pro třídního nepřítele."

mosoj

Ne, měli modrou krev.

anonym

Mno… Ledaže by autor posudku byl podplatitelný…
;-D

PetrXY

Při čtení tvé otázky jsem si vzpomněl na poslední generálního tajemníka ÚV KSČ Milouše Jakeše. Tam se nejednalo o rolnický původ ale dělnický původ. Přesto, že jeho otec byl drobný živnostník, tak v jeho životopise vždy stálo, že je dělnického původu. Takže v podstatě to možné je.

Agneta

mowla >>> pytel brambor? :DDD

anonym

Spíše do pytle nakopat…
To by ten kádrovák pochopil snáze…
😁

Agneta

:DDD