Avatar uživatele
Hamon

Měly by se zrušit Vánoce a Velikonoce?

Církevními restitucemi stát udělal poslední krok k úplné odluce církví od státu. Je tedy správné mít církevní události jako státní svátky? Anketní otázka je „Měly by se zrušit Vánoce a Velikonoce?“
Doplňuji:
Přesně tak, jak tu stále zaznívá: kdo chce slavit, ať slaví. Kdo nechce, ať neslaví. Tak proč nutit ty, kteří to neslaví, slavit je? Ať si zvyky zůstanou, ale proč nesmím ten den prožít po svém? Například nesmím jít jednat na úřady. Proč, když má půlka z vás klávesnici plnou úcty ke druhým?

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Upravil/a: Hamon

Zajímavá 2Pro koho je otázka zajímavá? gagaga, edeltrudak před 3776 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
quentos

Ne

jestli církev vůbec kdy přinesla něco dobrého, tak to jsou právě tyto svátky. Jak již bylo řečeno, slaví je houfně i nevěřící; jde o příležitost pro lidi být spolu a mají svou neopakovatelnou atmosféru. Nevidím důvod je rušit. Naše země je jíž dávno jednou z nejméně religiózních zemí Evropy, a přesto tu mají tyto svátky dlouhou tradici.

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
Nuk nuk

Jiná odpověď (prosím, upřesněte)

Doplňuji:
Myslím, že konkrétně v případě Vánoc a Velikonoc už jde v dnešní době o úplně něco jiného, než nějakou církevní tradici. Když to řeknu na tvrdo, to by Vás obchodníci pěkně hnali, kdybyste jim chtěl zrušit takové příležitosti k výdělku. A navíc – to volno, i ten největší ateista si ho rád užije.

Upravil/a: Nuk nuk

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
mosoj

Jiná odpověď (prosím, upřesněte)

A proč ty by jsi nutil jít úředníka do práce, když on zrovna vánoce chce slavit ?
Moc té ústy v tobě také není.

Chceš-li jednat s úřadama o svátcích jdi jednat s policií. Třeba si na tebe chvilku udělají.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Drap

Jiná odpověď (prosím, upřesněte)

Ani církevní restituce nemají vliv na Vánoce a Velikonoce. Tyto oslavy tady už byly i před církví.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
marci1

Jiná odpověď (prosím, upřesněte)

V dnešní době jsou to církevní svátky a nejsou. Slaví je všichni,kdo chtějí, bez ohledu na to jestli jsou věřící nebo ne. Akorát myslím, že „svědci jehovovi“ ne. Každý se může rozhodnout, jestli je chce slavit ne.
Doplňuji:
Opr. „jestli je chce slavit, nebo ne“.

Upravil/a: marci1

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
anonym

Jiná odpověď (prosím, upřesněte)

Ačkoliv jsou Vánoce a Velikonoce církevními svátky, patří k našim tradicím a tradic by se měli lidé držet. V každém společenství se najdou volnomyšlenkáři a lidé ochotníi měnit historii. Moudřejší by ale bylo starat se o to, abychom spolu žili v přátelštějším ovzduší. Ať si to připouštíme nebo ne, tak atmosféra svátků se nedá ničím nahradit.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
ten který je

Jiná odpověď (prosím, upřesněte)

Doplňuji:
Rušit by se neměly protože je to významný svátek všech křestanů a lidí dobré vůle.Možná se ale dočkáme zákazu těchto svátků ze strany nějakých úředníků z Bruselu,kteří ustoupí tlaku imigrantů z muslimských zemí.

Upravil/a: ten který je

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Sůwa

Jiná odpověď (prosím, upřesněte)

Nejsem pro plošné rušení čehokoliv, já jsem si ty svátky zrušila sama pro sebe 🙂

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Freja

Jiná odpověď (prosím, upřesněte)

Doplňuji:
Podle mě jako ,,mě" by si tyhle svátky měl slavit jen ten co to chce! Jsme přece svobodný stát!!!!!!!!!:-)

Upravil/a: Freja

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
badisko

Jiná odpověď (prosím, upřesněte)

Tak predne Vanoce jako takove nejsou uz ani cirkevni ..ale komercni :D nevim proc je rusit osobne mi nevadi.. ikdyz je neslavim.. slavim 21.prosince ( zimni slunovrat ze ktereho pravdepodobne vanoce vzesly) … s velikonocema je to velice podobne …
Nez te zacnou napadat takove otazky zamysly se nad tim …budes pravdepodobne stejny v mysleni jako cirkevni hodnostari a mas velice podobny postoj a to ten ze co se mi nelibi a nechapu tak to proste zrusim …!!!!
Ne nejsem panbickar jsem Pagan … nemam rad cirkev ..ale proto nebudu chtit zrusit neco takoveho jako vanoce a velikonoce neplet si cirkev a viru !!!
bud tolerantni nejses tady sam a pokud se ti nelibi tak je neslav ..ale taky neres ptakoviny …

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
anonym

Jiná odpověď (prosím, upřesněte)

Doplňuji:
Nevím odkud se vzala ta úvaha o církevních (tedy křesťanských) svátcích.
Vánoce i velikonoce mají původ v pohanských slavnostech rovnodennosti a příchodu jara!

Upravil/a: anonym

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
zjentek

Nevím

je toho více, co by chtělo změnu ..správných je prakticky jen cca prvních 6let a to jen proto, že smysly ještě pracují správně

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Elk

Ano

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Andre5000

Jiná odpověď (prosím, upřesněte)

Doplňuji:
Ať si každý slaví co chce a jakým způsobem chce. Je mi jasné, že kdo má děti tak nebude schopen vánoce neslavit. I když je fakt, že to, co nám tvrdí o vánocích naše všemi milovaná katolická církev, jak je u ní zvykem, je zase lež a přizpůsobení si něčeho k obrazu svému.

Upravil/a: Andre5000

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Awe

Jiná odpověď (prosím, upřesněte)

Doplňuji:
Já osobně svátky neslavím ani neuznávám…Nejsem křesťan tak nevím proč bych je měl slavit.Ale jak už ylo řečeno vólno se prostě hodí

Upravil/a: Awe

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
LucinkaLLL

Ne

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Front

Ano

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
HonzikPernik

Ne

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
KalonCZ

Ne

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
postcd

Nevím

těžko říct, hlavně že jsou nepovinné :) každý si to může udělat tak, jak mu to přijde dobré..

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Funna

Jiná odpověď (prosím, upřesněte)

jsem atheista, ale Vánoce bych nechala, protože to nevnímám jako křesťanský svátek, ale jako „oslavu“ rodiny, toho že se společně sejdeme pod stromkem, ne kvůli dárkům, ale spíš kvůli té pohodě, která nevím proč, vždycky je 🙂…zato Velikonoce jako státní svátek bych zrušila úplně s klidem…jako svátky jara se to už slaví jen minimálně a jinak je to jen den, kdy se dá „beztresně“ opít .-)

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
PanNový

Ne

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
BaRuNiCe

Ne

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
edeltrudak

Ne

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
anonym

Ano

Jsou s tím jenom problémy.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Rocker

Ne

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
anonym

Jiná odpověď (prosím, upřesněte)

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
leRower

Ne

Protože 50% věřících v ČR jsou katolíci, koneckoncům v EU jsou snad všechny země katolické a proto máme na vánoce a Velikonoce volno. V případě, že chcete v toto období na úřad by bylo nejlepší přestěhovat se Israele :D

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce

Diskuze k této otázce byla zrušena administrátorem.