Hamon

Měly by se zrušit Vánoce a Velikonoce?

Církevními restitucemi stát udělal poslední krok k úplné odluce církví od státu. Je tedy správné mít církevní události jako státní svátky? Anketní otázka je „Měly by se zrušit Vánoce a Velikonoce?“
Doplňuji:
Přesně tak, jak tu stále zaznívá: kdo chce slavit, ať slaví. Kdo nechce, ať neslaví. Tak proč nutit ty, kteří to neslaví, slavit je? Ať si zvyky zůstanou, ale proč nesmím ten den prožít po svém? Například nesmím jít jednat na úřady. Proč, když má půlka z vás klávesnici plnou úcty ke druhým?

Nejlepší odpověď
quentos

Ne

jestli církev vůbec kdy přinesla něco dobrého, tak to jsou právě tyto svátky. Jak již bylo řečeno, slaví je houfně i nevěřící; jde o příležitost pro lidi být spolu a mají svou neopakovatelnou atmosféru. Nevidím důvod je rušit. Naše země je jíž dávno jednou z nejméně religiózních zemí Evropy, a přesto tu mají tyto svátky dlouhou tradici.

Další odpovědi
Nuk nuk

Jiná odpověď (prosím, upřesněte)

Doplňuji:
Myslím, že konkrétně v případě Vánoc a Velikonoc už jde v dnešní době o úplně něco jiného, než nějakou církevní tradici. Když to řeknu na tvrdo, to by Vás obchodníci pěkně hnali, kdybyste jim chtěl zrušit takové příležitosti k výdělku. A navíc – to volno, i ten největší ateista si ho rád užije.

mosoj

Jiná odpověď (prosím, upřesněte)

A proč ty by jsi nutil jít úředníka do práce, když on zrovna vánoce chce slavit ?
Moc té ústy v tobě také není.

Chceš-li jednat s úřadama o svátcích jdi jednat s policií. Třeba si na tebe chvilku udělají.

Drap

Jiná odpověď (prosím, upřesněte)

Ani církevní restituce nemají vliv na Vánoce a Velikonoce. Tyto oslavy tady už byly i před církví.

marci1

Jiná odpověď (prosím, upřesněte)

V dnešní době jsou to církevní svátky a nejsou. Slaví je všichni,kdo chtějí, bez ohledu na to jestli jsou věřící nebo ne. Akorát myslím, že „svědci jehovovi“ ne. Každý se může rozhodnout, jestli je chce slavit ne.
Doplňuji:
Opr. „jestli je chce slavit, nebo ne“.

anonym

Jiná odpověď (prosím, upřesněte)

Ačkoliv jsou Vánoce a Velikonoce církevními svátky, patří k našim tradicím a tradic by se měli lidé držet. V každém společenství se najdou volnomyšlenkáři a lidé ochotníi měnit historii. Moudřejší by ale bylo starat se o to, abychom spolu žili v přátelštějším ovzduší. Ať si to připouštíme nebo ne, tak atmosféra svátků se nedá ničím nahradit.

ten který je

Jiná odpověď (prosím, upřesněte)

Doplňuji:
Rušit by se neměly protože je to významný svátek všech křestanů a lidí dobré vůle.Možná se ale dočkáme zákazu těchto svátků ze strany nějakých úředníků z Bruselu,kteří ustoupí tlaku imigrantů z muslimských zemí.

Sůwa

Jiná odpověď (prosím, upřesněte)

Nejsem pro plošné rušení čehokoliv, já jsem si ty svátky zrušila sama pro sebe 🙂

Freja

Jiná odpověď (prosím, upřesněte)

Doplňuji:
Podle mě jako ,,mě" by si tyhle svátky měl slavit jen ten co to chce! Jsme přece svobodný stát!!!!!!!!!:-)

badisko

Jiná odpověď (prosím, upřesněte)

Tak predne Vanoce jako takove nejsou uz ani cirkevni ..ale komercni :D nevim proc je rusit osobne mi nevadi.. ikdyz je neslavim.. slavim 21.prosince ( zimni slunovrat ze ktereho pravdepodobne vanoce vzesly) … s velikonocema je to velice podobne …
Nez te zacnou napadat takove otazky zamysly se nad tim …budes pravdepodobne stejny v mysleni jako cirkevni hodnostari a mas velice podobny postoj a to ten ze co se mi nelibi a nechapu tak to proste zrusim …!!!!
Ne nejsem panbickar jsem Pagan … nemam rad cirkev ..ale proto nebudu chtit zrusit neco takoveho jako vanoce a velikonoce neplet si cirkev a viru !!!
bud tolerantni nejses tady sam a pokud se ti nelibi tak je neslav ..ale taky neres ptakoviny …

anonym

Jiná odpověď (prosím, upřesněte)

Doplňuji:
Nevím odkud se vzala ta úvaha o církevních (tedy křesťanských) svátcích.
Vánoce i velikonoce mají původ v pohanských slavnostech rovnodennosti a příchodu jara!

zjentek

Nevím

je toho více, co by chtělo změnu ..správných je prakticky jen cca prvních 6let a to jen proto, že smysly ještě pracují správně

Elk

Ano

Andre5000

Jiná odpověď (prosím, upřesněte)

Doplňuji:
Ať si každý slaví co chce a jakým způsobem chce. Je mi jasné, že kdo má děti tak nebude schopen vánoce neslavit. I když je fakt, že to, co nám tvrdí o vánocích naše všemi milovaná katolická církev, jak je u ní zvykem, je zase lež a přizpůsobení si něčeho k obrazu svému.

Awe

Jiná odpověď (prosím, upřesněte)

Doplňuji:
Já osobně svátky neslavím ani neuznávám…Nejsem křesťan tak nevím proč bych je měl slavit.Ale jak už ylo řečeno vólno se prostě hodí

LucinkaLLL

Ne

Front

Ano

HonzikPernik

Ne

KalonCZ

Ne

postcd

Nevím

těžko říct, hlavně že jsou nepovinné :) každý si to může udělat tak, jak mu to přijde dobré..

Funna

Jiná odpověď (prosím, upřesněte)

jsem atheista, ale Vánoce bych nechala, protože to nevnímám jako křesťanský svátek, ale jako „oslavu“ rodiny, toho že se společně sejdeme pod stromkem, ne kvůli dárkům, ale spíš kvůli té pohodě, která nevím proč, vždycky je 🙂…zato Velikonoce jako státní svátek bych zrušila úplně s klidem…jako svátky jara se to už slaví jen minimálně a jinak je to jen den, kdy se dá „beztresně“ opít .-)

PanNový

Ne

BaRuNiCe

Ne

edeltrudak

Ne

anonym

Ano

Jsou s tím jenom problémy.

Rocker

Ne

anonym

Jiná odpověď (prosím, upřesněte)

leRower

Ne

Protože 50% věřících v ČR jsou katolíci, koneckoncům v EU jsou snad všechny země katolické a proto máme na vánoce a Velikonoce volno. V případě, že chcete v toto období na úřad by bylo nejlepší přestěhovat se Israele :D

Diskuze k této otázce byla zrušena administrátorem.