Lotr2008

Měly by mít děti povoleno kouřit před školou?

Když jsem dnes šel kolem vnukova gymnázia, tak jsem tam viděl, jak tam před ním kouří mnoho dětí, většina ne dospělých. Co bylo ale horší je to, že tam kouřili i někteří učitelé, sice někde za školou, protože pak asi „nejsou vidět“, nebyli tak na očích, ale i tak to podle mě nebylo vhodné. Vnuka sem se ptal a prý o těch huličích učitelé ví, ale nic s tím nedělají. Co sem tak slyšel od svých známích, tak na jejich školách mají podobnou zkušenost.

Ovšem nejhorší je ale to, že ty děti pak i ve třídě smrdí, takže se to tam pak táhne po celé místnosti. Nemluvě o tom, že někdy prý kouří o přestávkách i v samotné třídě.

Nemělo by být takovéto kouření zakázáno? Neporušují ti učitelé zákon, když to neřeší? Navíc to může přitáhnout ke kouření i jiné děti. Já nikdy nepotkal člověka, který by někdy nelitoval toho, že začal s kouřením.

Odpovědi
Filip84

To už jsme ale probírali.

Kouřit je zakázáno ve škole a školském zařízení (§ 8 odst.1 lit.f) zákona o ochraně zdraví před škodlivými účinky návykových látek).

Pokud učitel, školník, uklízečka, žák, nebo kdokoli jiný, opustí školu nebo školské zařízení, a pokud nejde, zároveň, o jiné místo, kde by bylo na základě zákona kouřit zakázáno, kouřit může.

Pokud učitelé kouří „někde za školou“, platné právo neporušují. Zaměstnavatel jim do toho kecat nemůže.

Pokud kouří děti, to znamená osoby mladší 18 let, tak kouřit mohou, právo jim to nezakazuje, pouze jim nikdo nesmí tabákový výrobek podat, prodat, ani jim umožnit jinak jejich užívání, nebo je k tomu svádět. To už je pak věcí zejména OSPODu, jak je možné, že dítě kouří, a ano, in extremo může takové dítě skončit „v klokánku“. A věcí policie, kterak se dítě k tabáku dostalo, protože to může být správně trestné (ovšem nikoli na straně dítěte).

Právo Ti morálku nezjedná, není od toho. Jsi další člověk, který od práva očekává něco, čeho není schopno.

https://www.za­konyprolidi.cz/cs/2017-65

Drap

Pokud kouří ve škole, tak studenti i učitelé zákon porušují. Před školou ovšem ne. A jak by to měli před kolou řešit? Většina škol má určených, v jaké vzdálenosti od školy se kouřit může. Už před více jak padesáti lety u nás na škole zavedli, že se nesmí kouřit blíže jak 50 m od školy. Brzy to zrušili, protože třeba o velké přestávce, či v přestávce polední, byla téměř celá škola před budovou školy a většina kouřila. Bylo to kontraproduktivní.