jirka F

Mělo by se vždycky na talíři nechávat od něčeho trochu?

Tuhle už je to asi rok nebo dva měl nějaký odborník přes stolování v televizi rozhovor že by se vždycky na talíři mělo nechat kousek masa,trochu brambor, a prostě od něčeho trochu tak se ptám dodržujete to někdo a pomůže to nějak žaludku k vyrovnání jídla?

zdroj obrázku: pixabay

Nejlepší odpověď
iceT

Podle toho , kde člověk jí…
Třeba v Číně pokud totiž sníte všechno na talíři, ukazujete tím svému hostiteli, že vám nenabídl dostatek jídla. Považuje se za slušné nechat zbytky na talíři a dokonce je akceptovatelné si po dobrém jídle odříhnout. Hostitel to považuje za kompliment.
Doma si radši přidám, než bych nechala zbytky. V restauraci se snažím sníst všechno.

Další odpovědi
ivzez

„Odborník přes stolování“ je …

Na talíři by se samozřejmě nemělo nechávat nic,
je to plýtvání potravinami, neúcta k práci kuchaře, …
Vadí mi hlavně to plýtvání.

Kepler

Správně natalířované jídlo by svým složením mělo být co nejvíc vyvážené a pak by se nemuselo nechávat nic. Samozřejmě když dostanu 100 g mini stejk a k tomu kilo brambor, tak brambory nechám. Radši dávat míň s možností nášupu. Každý kuchař by z toho měl jedině radost.

da ny

Doma tento "zvyk! nedodržuji. Naložím si na talíř porci, kterou sním, případně si odpočinu a dojím s pauzou později ;).
V jídelně a restauraci mi na talíři často něco zbyde (velká příloha, nedostatek omáčky, nevhodná obloha), poživatelné maso vždy zbaštím. Pokud jsem sytá, zanechám zbytek (viz. iceT)..
Např. lidem, kteří redukují hmotnost se doporučuje nedojídat…
Žaludku, pokud se nepřejíte je úplně lhostejno, jestli je talíř prázdný nebo se zbytky jídla… 😉. Zdravý žaludek svou práci odvede…ve střevech se vstřebají téměř veškeré živiny.

Mc Merkurion

… kdysi byla taková serie televizních komedií Podnájemníci, a tam hlavní hrdinka na návštěvě snědla všechny buchty a nikomu nic nenechala, po okřiknutí starším bratrem odvětila, že je to pocta pro kuchařku, když ten talíř vymetla >>> tož asi tak, a odborníci ať nechávaj zbytky ptáčkům, víš jaký lapálie s tím maj potom v hospodách, aby zaplatili za ekologickou likvidaci? … je vidět, že čím větší blbost vymyslej, tím se dostanou rychlejc do novin …

jirka F

vysvětlivky: něčeho = nářeční výraz jinak používaný jako od každého trochu.