Tina_hol

Mělo by být více významů slova ‚již‘. Které to jsou?

Nejlepší odpověď
annas

Otázka je nepřesně položená.

Možnosti:

  1. již = příslovce. – ukončení děje – potok již zamrzl, již neprší.
  2. již = částice – zesiluje význam – již jsem to několikrát řekla; nebo že něco skončilo, že se to neopakuje – již jsem ti to říkala; nevím již nic nového.

Třetí možnost tvaru se objevuje při skloňování, ale dnes jde o tvar knižní, běžně se nepoužívá a nahrazuje se vztažným zájmenem který, která, které v příslušném pádě.
.
3. již – 1. p. mn. č. od zájmena vztažného zájmena jenž pro r. mužský, životný. Llidé, již (kteří) dnes přišli, chlapci, již (kteří) si hrají).
nebo již – 4. p. j. č. od zájmena vztažného jež pro r. ž. Knihu, kterou (již) jsem si koupil …

Jinak synonyma:
už pro 1. a 2., 3 – v textu.

Další odpovědi
talka

Již-už; již-kteří

klumprt

Oslovil jsem v pondělí dívku, již jsem předtím v neděli potkal na plovárně. Dnes je to již čtyři dny co spolu máme intimní vztah.

setapouch

Dostal jsem otázku, již jsem již v minulosti zodpověděl.