Měli v Černobylu při havárii ochranné obleky k dispozici, nebo tam žádné ani nebyly? Jak to je s tím v dnešní době?

Třeba je tam měli, ale nemysleli si, že jsou zasaženi radiací tak si je nebrali?
Dnes se v oblecích už standartně pracuje, nebo jsou hned po ruce v případě ohrožení?

Odpovědi
Drap

Ochranné obleky byly, ne však pro všechny. Někteří si byli vědomi obrovského rizika, někteří to podcenili. Hodně lidí na to také doplatilo. V té době i kvalita ochranných pomůcek byla na nižší úrovni jako dnes. Při evakuaci byl velký zmatek. Chybělo i dostatek dozimetrů.
Dnes je situace taková, že se tam lze i za jistých podmínek zajet bez problémů podívat. Pro mne je asi nejzajímavější to, jak příroda si bere zpět prostor, kde bylo vybudováno město.

Edison

Samotný okamžik havárie byl tak prudký, že jestli je měli k dispozici by se stejně nestihli obléct. Jinak v Černobylu nešlo o jaderný výbuch, ale o výbuch přetlakovaného reaktoru vlivem přehřátí. Tím bylo odmrštěno víko reaktoru a úniku radiace a značného množství radioaktivního materiálu (obdoba „špinavé“ jaderné zbraně). Kdyby došlo k jadernému výbucu, zkáza by byla mnohokrát větší.
Jinak dnes se radiace v okolí elektrárny pohybuje na úrovni běžného přirozeného pozadí. Problém je v kontaminaci zemin a věcí, takže se radioaktivní látky mohou dostávat a ukládat v organismech. Při krátkodobém pobytu je však expozice asitak desetkrát nižší, než jeden transatlantický let letadlem, mnohokrát nižší, než vyšetření rentgenem, nebo i CT. Dnes se běžně realizují zájezdy do té oblasti. Asi se tam zajedu taky podívat. Jediné, co je přísně zakázáno odtamtud odvážet cokoli (právě díky té kontaminaci radioaktivním materiálem).