maschin

Měli PTP svou předlohu v Sovětské Svazu?

Otázka je snad jasná.

Nejlepší odpověď
annas

Doporučuji vám přečíst si bakalářskou práci „PTP aneb Černí baroni“ od Lenky Růžičkové z r. 2006 ,UK Praha, Fakulta Humanitních studií

http://webcache­.googleusercon­tent.com/sear­ch?q=cache:yiV­HuTHeAIIJ:https://i­s.cuni.cz/webap­ps/zzp/downlo­ad/130007727/%3Flan­g%3Den+&cd=3&hl=cs&ct=cl­nk&gl=cz&clien­t=firefox

K pochopení vzniku PTP je nutno přihlížet k politické situaci po únoru . 1948. Tehdy převzala moc KSČ. Ne všichni pochopili, co se stalo a nový systém vítali a podporovali. Jenže brzy zahájila KSČ boj ve jménu marxismu proti nepřátelům ve všech oblastech života a prováděla čistky
atd.

Oddí 1. 5. – Situace v armádě a vznik PTP.

Stejně tomu bylo i v armádě. Pod vedením sovětských poradců docházelo i zde k postupným změnám. KSČ uvažovala, co s těmi, kteří jejím ideálům nevěří, a jsou v armádě, stejně jako s těmi, kteří mají teprve do armády nastoupit.

"Z důvodu izolace politicky nespolehlivých branců a současně levné pracovní levné síly byly 1. září 1950 zřízeny Pomocné technické prapory (PTP), kterým předcházely tzv. ženijní silniční pluky a báňské oddíly.

Po únoru 1948 bylo jedním z důležitých úkolů KSČ co nejrychleji ovládnout mocenské nástroje státu, mezi nimi i čs. armádu. Proto KSČ přikročila k tzv. očistě armády, konkrétně jejího velitelského sboru.„

"Složitější byla, vzhledem k všeobecné branné povinnosti, otázka vojáků základní služby, mezi nimiž bylo nemálo těch, kteří s novým režimem nesouhlasili či jimž režim z různých důvodů nedůvěřoval“

KSČ se obávala o negativní působení těchto branců na ostatní vojáky, proto je izolovala. Příslušnící PTP museli tvrdě pracovat, takž šlo i o levnou pracovní sílu.

atd.

Další odpovědi
Emefej

Sovětští poradci radili ve včem, dá se proto předpokládat, že i ve vzniku PTP mohli mít prsty.