Avatar uživatele
Pokročilý

Měli PTP svou předlohu v Sovětské Svazu?

Otázka je snad jasná.

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele
Zlatý

Doporučuji vám přečíst si bakalářskou práci "PTP aneb Černí baroni" od Lenky Růžičkové z r. 2006 ,UK Praha, Fakulta Humanitních studií


http://webcache.googleusercont ent.com/…

K pochopení vzniku PTP je nutno přihlížet k politické situaci po únoru . 1948. Tehdy převzala moc KSČ. Ne všichni pochopili, co se stalo a nový systém vítali a podporovali. Jenže brzy zahájila KSČ boj ve jménu marxismu proti nepřátelům ve všech oblastech života a prováděla čistky
atd.

Oddí 1. 5. - Situace v armádě a vznik PTP.

Stejně tomu bylo i v armádě. Pod vedením sovětských poradců docházelo i zde k postupným změnám. KSČ uvažovala, co s těmi, kteří jejím ideálům nevěří, a jsou v armádě, stejně jako s těmi, kteří mají teprve do armády nastoupit.

"Z důvodu izolace politicky nespolehlivých branců a současně levné pracovní levné síly byly 1. září 1950 zřízeny Pomocné technické prapory (PTP), kterým předcházely tzv. ženijní silniční pluky a báňské oddíly.

Po únoru 1948 bylo jedním z důležitých úkolů KSČ co nejrychleji ovládnout mocenské nástroje státu, mezi nimi i čs. armádu. Proto KSČ přikročila k tzv. očistě armády, konkrétně jejího velitelského sboru."
...
"Složitější byla, vzhledem k všeobecné branné povinnosti, otázka vojáků základní služby, mezi nimiž bylo nemálo těch, kteří s novým režimem nesouhlasili či jimž režim z různých důvodů nedůvěřoval"

KSČ se obávala o negativní působení těchto branců na ostatní vojáky, proto je izolovala. Příslušnící PTP museli tvrdě pracovat, takž šlo i o levnou pracovní sílu.

atd.

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele
Stříbrný

Sovětští poradci radili ve včem, dá se proto předpokládat, že i ve vzniku PTP mohli mít prsty.

 

Diskuze k otázce

 

U otázky nebylo diskutováno.

 

Zajímavé otázky v kategorii Kultura a společnost

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Kultura a společnost

Zlatý annas 3820
Zlatý Drap 2286
Zlatý led 1648
Zlatý hanulka11 1277
Zlatý marci1 1275
Zlatý quentos 1183
Zlatý Kepler 869
Zlatý mosoj 846
Zlatý gecco 818
Zlatý vagra 799

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.