hapiky

Měli jste někdy pocit, že se nějaká výjimečná událost stala z vyšší moci?

Nejlepší odpověď
annas

Co považujete za vyšší moc?

1. Jedna definice – „jde o neodvratitelnou událost, které nelze zabránit ani při vynaložení veškerého možného úsilí. Může jít např. o živelní pohromu.“

Vis maior – vyšší moc, něco neodvratileného – tedy např. povodeň, zemětřesení, nepřekonatelná překlážka, tedy to, co člověk nemůže ovlivnit, jde o výjimečné události.

2. Pokud myslíte Boha, tak záleží na tom, zda jste teista či deista. Jako deista věříte v Boha, který svět stvořil, ale už do něj nezasahuje. Teista věří, že Bůh stále řidí svět.

Na toto téma byla vložená otázka před několika dny, odpovídala jsem.

https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/nakolik-je-bozim-umyslem-zamerem-vuli-aby-se-dely-veci-jak-se-deji

3. Vyšší moc – postavení, tedy v tom smyslu, že někdo rozhoduje o tom, co se děje ve společnosti, ve firmě, protože má vyšší postavení, tedy moc.

Z toho pohledu můžete získat vyšší mzdu, být propuštěný z práce, přeřazený na jinou atd. I když to netušíte.

Pro vás je to výjimečná událost.

„Jenom ti, kteří se řídí vyššími zákony než já, mne mohou k něčemu nutit…“ Henry David Thoreau,

Další odpovědi
Kepler

Na vyšší moc nevěřím. VŠECHNO má svou příčinu, i když jí někdy nerozumíme. V právním jazyku to ale má jiný význam.

ivzez

Souhlasím s Keplerem → i podle mne má všechno
nějakou příčinu, kterou není žádná „vyšší moc“.

S „vyšší mocí“ se v právu setkávám ve smyslu, že něco nemohla
ovlivnit žádná ze stran → např. povodeň, zemětřesení, zásah bleskem, …

Ovšem v uvedených příkladech jde o přírodní jev,
nikoliv o „vyšší moc“ ve smyslu náboženství či víry.

K otázce:
Ne. nikdy jsem neměla pocit, že se něco událo „z vyšší moci“.

anonym

Definuj vyšší moc … třeba máš na mysli gravitaci ? Tahle síla nás rozhodně všechny „převyšuje“, a ano pozoroval jsem mnoho vyjímečných událostí způsobených gravitací, třeba zhroucení hvězdy a její proměnu v supernovu 🙂