annas

Měli jste někdy husokůžný zážitek? Co se děje při „jánabráchismu? Skončí tyto fráze jako „šuplíkovky“ či „popukanda“?

V poslední době se objevuje trend vytvářet jednoslovné frazémy z víceslovných.
„Frazém je ustálené spojení dvou a více slov, jehož význam není přímo odvoditelný z významů jednotlivých složek“.
Např. „mít srdce z kamene – ze slov srdce“ a „kámen“ vytvoříme jejich složením a přidáním přípony přídavné jméno kamenosrdcatý.

Zdroj: Mgr. Rentáta Nepašová, Vesmír 96, 2017

  1. Vyvětlíte význam frází v otázce?
  2. Z kterých víceslovných vznikly tyto jednoslovné?
  1. pěstnaokové oblečení
  2. škudlivý kolenovrtač
  3. zlomvazka pro štěstí
  4. člověk pracující jako volnonohař či volnonožec

--

Nejlepší odpověď
Drap

I když nejsem příznivcem podobných novotvarů, jsem spíše konzervativní, alůe tato podoba je snadno identifikovatelná.

  1. Oblečení jako pěst na oko. /nevhodné, výstřední, nepěkné
  2. Škudlivý,spořivý, pro korunu by si nechal koleno vrtat.
  3. Něco pro štěstí, talisman ze spojení při přání úspěchu – zlom vaz
  4. Volné povolání. Pracuje na volné noze, neni vázán stálou smlouvou.

popukanda, je to k popukání
šuplíkovky – tvořeno do šuplíku, nelze z nějakých důvodů vydat
jánabráchismus – vzniklo z já na bráchu, brácha na mě.
husokůžný zážitek. – naskočila mě z toho husí kůže.

Další odpovědi
ivzez

„Měli jste někdy husokůžný zážitek?“

Ano, právě teď při čtení této otázky
a pokaždé, když někde na tyto a podobné
hrůzné „výtvory“ narazím.

1 + 2 → Vše je jednoznačné, není co vysvětlovat.
Zajímalo by mne jen myšlení těch,
kdo tyto „zrůdnosti“ používají…

Kepler

To je jen důkaz květnatosti a humoru českého jazyka. Třeba jako výraz pro tanga: pi**ořezky. Nebo je to druhá vlna národního obrození (s nadsázkou), kdy tuším vznikla nosočistoplena.
Otázky 1. a 2. snad není třeba vysvětlovat, jsou dostatečně popisné.

dubraro

Čeština je velice tvárná, lidé si s ní rádi hrají a nemají daleko ani ke krutému humoru. Ne tak úplně bezdůvodně nás Němci označovali za smějící se bestie. Nová slova pro nové skutečnosti vznikají prakticky denně. V poslední době mne zaujalo například libozvučné „samobuch“ (sebevražedný atentátník).