Gestas

Měli jste/máte v širší rodině nějakého bývalého člena KSČ?

Nejlepší odpověď
dudu

Abych do toho netahal rodinu přiznávám, že jsem bývalý komunista a spolupracoval jsem s Stb. Do KSČ jsem coby devatenáctiletý nadšenec vstoupil na jaře 1968 a v roce 1970 mě po prověrkách vyhodili. S stébáky jsem se byl nucen stýkat z titulu svého povolání. Osm roků jsem měl co do činění se zbrojním průmyslem a tudíž přístupem k tajným i přísně tajným informacím. Zmíněné hošany jsem měl sice neustále za pr..lí, ale vždy byli korektní a profesionálové.

Další odpovědi
ivzez

Můj tchán byl v KSČ, po 89. roce z ní nevystoupil.
O nikom dalším nevím.

K diskuzi:
KSČ měla asi 1,5 mil. členů → členy tedy byla ± jedna
desetina obyvatel, nikoliv 75 %.

Volbám se dalo vyhnout jenom v případě, že si člověk včas
vyzvedl voličský lístek → pak už nikdo nekontroloval,
jestli volil jinde. O této možnosti se ale obecně moc nevědělo.

Pokud ale byl někdo doma a nešel volit, přišla za ním
(= k němu domů) volební komise s urnou.
(Nedalo se nevolit. Proto také bývala tak vysoká volební účast. )

Kepler

O žádném nevím. My jsme slušná a úctyhodná rodina 🙂

michalds

ne

led

Je logické v súčasnej dobe, že mnohí to popierajú a budú popierať až do roztrhania tela (nie svojho). ale…
Treba si uvedomiť, že minulosť netreba popierať, z minulosti sa treba poučiť.

Aby neostalo len u rečiach, ano, v širšej rodine sme mali naozaj a to nepopieram členov celého spektra politických strán, aj navzájom prichodným. Nežili sme totiž na opustenom ostrove.

PS:
„Definovat jednoznačně pojem rodiny je velmi problematické. Záleží na tom, jaký
vědecký přístup uplatníme – i když definice sociologické, psychologické či demografické přes odlišnost bud mají vždy společné jistou kongregaci lidí. Také různé oblasti téže vědy přistupují k pojmu rodina rozdílně.

Psychologický slovník rozlišuje rodinu nukleární, která zahrnuje pouze otce, matku a děti a rodinu širší. Součástí širší rodiny je i další příbuzenstvo (prarodiče, strýcové, tety, bratranci, sestřenice apod.) …“
ďalej si o rodine prečítate v dokumente https://is.mu­ni.cz/th/vjvmd­/Text_prace.pdf

tatanka

Můj otec rok narození 1906 byl předválečným členem strany. Vždy říkal, že o straně byly jiné představy než to v co se to zvrhlo v r. 1948.

Dochy

Ano měl jsem, blízkého a dostal se i relativně daleko (z vesnice se dostal až někam do krajského zastupitelstva). Doteď jsem ale neslyšel od nikoho že by měl mít na svědomí nějaké svinstvo. Když už na něj přijde řeč, tak slýchám co vše dokázal a že je škoda, že už zemřel.

Edison

Zajímavé. 75% obyvatel bylo v KSČ, 98% je volilo… a dnes nikdo nic, nikdo nezná nikoho ze své ani širší rodiny… Kam se poděli???

Kepler

Ne, v KSČ bylo okolo 1 mil. členů, možná víc a volební účast byla vždy přes 99 %. Tolik členů zajišťovali způsobem: když chceš v zaměstnání postoupit na vyšší místo, musíš mít rudou knížku a platit příspěvky ve výší 1 % z platu. Takže většina lidí to nebrala jako komplikaci a kývla. Přitom jim byla KSČ u pr…

Edison

Já vím… kapku jsem to nadnesl… Oni si taky vybírali, koho k sobě vezmou a koho ne… Spíš by byl zajímavý údaj, kolik lidí sou stranou prošlo, a kolik dalších bylo kandidátů, kolik dalších bylo jejich přisluhovači a kolik „pouhými“ přitakávači… byť z jakýchkoli důvodů.

ivzez

Nadsadil jste jenom počet členů, kterých ale mohlo být celkově víc. Někteří byli vyloučeni, jiní odešli sami (těch myslím moc nebylo). Počet kandidátů neumím odhadnout, ale podle mne to muselo tolik, aby po odchodu starších členů do důchodu pořád zůstávalo ± 10 %.

98 % procent voličů jste nenadsadil, ale podle mne řada lidí nevolila dobrovolně. K volbách chodili, aby komise nechodila za nimi.

O voličských průkazech věděl málokdo. Já jsem se o nich dozvěděla až někdy v 80. roce → od té doby už jsem nevolila, teprve v roce 1990 (OF).

briketka10

peterd108
Upravit odpověď celkový přepsáním se tady nedělá
to je na nahlášení.

briketka10

Gestasi

Už přesně nevím, ale něco v tom
smyslu..
Kdo volil KSČ a ještě něco..
Potom celou odpověď přepsal
upravením „Jen se přiznejte“.

Gestas

Co tam napsal?

briketka10

peterd108
Za komančú mi sice bylo 18, ale k volbám jsem nešla.