Ametyst

Měli by všichni cyklisté nosit přilbu, bez ohledu na věk?

Je to v pozměňovacím návrhu zákona o provozu na pozemních komunikacích.

Hlasujte v anketě

Nejlepší odpověď
aliendrone

Ne, neměli

No jistěéé! A mimo bicykl povinně nosit stavební přilby (taková padající omítka je sviň!) a výhledově všichni bez rozdílu chodit v plné plátové zbroji! Přirozeně EKOLOGICKY vyrobené se solárními blikátky (včetně DPH, spotřební daně i recyklačního a autorskoprávního poplatku). 😉 😁 😁

Jsem tak DOJAT, jak velkou péči má o naše zdraví dem(ent)okracie, POKUD JE TO NA NAŠE NÁKLADY! 😁 😁 😁

Jenže co naplat, možnost odrbat člověka o 2000Kč (ZATÍMNÍ pokuta za nepoužití) se zlodějským havloidním dem(ent)okratům hodí, rozpočty nejsou bezedné. Je třeba je NAPLNIT, aby bylo co rozfofrovat (a kapříci mohli plout). 😕

Další odpovědi
Pepa25

Ne, neměli

Ponechal bych stávající stav (povinná přilba pro děti, doporučená pro dospělé).

Filip84

Ne, neměli

Protože to není věc státu.

Ta otázka vůbec nestojí na tom, jestli je nebo není prospěšné, aby i dospělí cyklisté nosili helmy, nebo na něčem podobném. Ne, ta otázka stojí na tom, jestli se má stát montovat dospělým lidem do života, a nakolik.

Pokud se třeba cestující vzadu v autě nepřipoutá šrákem, no tak může poškodit cestujícího před sebou. Cyklista, nebo motocyklista, bez helmy může poškodit leda tak sám sebe.

Zároveň pokud nařídím cyklistovi „budeš jezdit s helmou, svině!“, no tak tím vysílám signál, že cyklistika je nebezpečná činnost. My nepotřebujeme, aby se lidé na kole báli, naopak, potřebujeme jich na tom kole víc!

Pokud se zrakví sám na tom kole tak, že mu u toho bude helma k užitku, no tak je kandidát na Darwinovu cenu a měl by ausgerechnet jezdit bez helmy, vždy a všude, mělo by mu to být ouředně zakázáno, nosit na kole helmu! 👌😈😅 No a pokud ho zrakví někdo jiný, že by mu u toho byla helma k užitku, tak ale potom přenášíme odpovědnost za následek z čince na oběť.

Právo je minimum morálky, má vymáhat to, co je opravdu potřebné. Ostatní je věcí osvěty, nebo něčeho podobného, ale ne věcí práva.

Navíc ausgerechnet u kola jde o to, že pokud se nařídí helem nošení, sníží se tím počet cyklistů (zkušenost z Australského společenství, například).

A dovolím si poznamenat, že u nás to bude další lex imperfecta, jako třeba zákaz řízení jízdních kol pod vlivem. Prostě, po nějakém „Hurá, akce!“ období to nebude bengo vymáhat, prostě pojede takto bábuški bez helmy a bengo se bude dívat – náhodou, víš co – opačným směrem. Nebo na slunko, jestli se tam neschovává osmsetkrát trestaný recidivista. A bengo bude bábuški bez helmy řešit, až s sebou bábuški flákne na chodník. Nebo až někdo zavolá „linku důvěry – linku pomoci 1–5–8“, že – tam a tam – jede mírumilovný pracující z šichty domů bez helmy. 🤷‍♀️ No, tak to bude muset – víš co – vyřešit to domluvou. No a samozřejmě, že se najde guma pendrek blbec aktivní, že? Ne, nic, já bych těch příkazů ještě tak 3/4 porušil! 😎

Funna

Ne, neměli

zase nám budou diktovat co můžeme a co nemůžeme?…pokud se někdo cítí nebezpečně, tak si ji stejně pořídí, kdo ne, jezdí bez ní…už vidím „vesničany“ (to není urážka, jen kostatování), kteří jezdí na nákup do místního obchůdku s přilbou na hlavě…
a i když je na motorce helma povinná, pokud je někdo bezmozek, tak mu stejně nepomůže…nařážím na to, že holka na skůtru, sice měla přilbu na hlavě, ale k tomu minisukni a na nohou klasické žabky…takže při pádu možná zachrání hlavu, ale nechtěla bych vidět její nohy…takže možná přežije, ale mini už si asi nikdy nedá…

Savier

Ne, neměli

elkon

Ano, měli

Také jsem ji dlouho odmítal, nakonec jsem se nechal přesvědčit, koupil jsem si přilbu, přesně podle mého gusta, s malým štítkem proti slunci a co je důležité, je značková (žádný Lidl a pod.) a její váha je nepatrná, takže mi vůbec nevadí. I když jsem si myslel, že už jsem dost starý na to, abych jezdil tak, že se mi nemůže nic stát, jednou jsem spadl skoro v nulové rychlosti (nebyla to ani moje vina, pouze jsem stačil zareagovat), ale protože se to seběhlo velmi rychle spadl jsem rovnou na záda a z té výšky to nebylo nic příjemného. A jak jsem padal, tak jsem uhodil hlavou o zem, kdybych neměl přilbu, tak by to asi dopadlo všelijak. Naštěstí jsem v pádu stačil zatnout všechny svaly, tak se mi při dopadu nic nestalo, jen mě několik dní bolela záda.

Alesh

Ne, neměli

Tak úplně vidím, jak budou policajti zastavovat babičky, co jedou z konví na hřbitov zalejvat hrob. Dnes potkávám i řadu dětí bez přileb, a přestože je to povinné, je to stěží vymahatelné. U dospělých v určitých situacích to je ještě složitější. Prostě kolikrát potřebuješ popojet po vesnici a budeš si brát přilbu? Asi ne, že? Třeba do hospody a z hospody? 😁 Kdo se jezdění na kole věnuje jako sportu, tak si ji každý, až na velké výjimky, dávno pořídil. Osvěta ano, nařízení ne! Toť můj názor. Současný stav je v pořádku.
P. S. mj. by to znamenalo konec sdílených kol… asi těžko si ho někdo bude půjčovat a přijde s vlastní přilbou nebo dokonce, že by se jakási erární přilba půjčovala s kolem! 😁

zjentek

Jiná odpověď

Diktatura svobod člověka začíná docela nevinně- povinné bezpečnostní pásy ve voze, povinné bezpečnostní přilby… Uvidíme, kam až „je“ necháme zajít.

Dochy

Ano, měli

Podle mně obecně ano, měli. Ale také podle mně to není věc, kterou by stát, nebo kdokoli jiný, měl nařizovat.

jepik

Ne, neměli

Porkman

Ano, měli

paul1

Ano, měli

Před nedávnem byl v TV Dr. Pavko, chirurg a ten hovořil o nutnosti nosit přilbu, je hodně úrazů hlavy u těch cyklistů, kteří helmu neměli. Říkal že lebka je první helma, která chrání mozek a přilba druhá ochrana. Ale povinně ji nosit to moc nedoporučoval, říkal, že by potom mohla být pokutovaná každá tetka, co jede kousek na kole pro mlíko apod.

Mapel

Ano, měli

Jedná se o vlastní bezpečnost. Na stavbě ji také nosím a nepřipadám si, že jsem pro okolí nebezpečný.

Otazník123

Ano, měli

Kajanek

Ne, neměli

Ovenka

Ano, měli

Marsellíno

Ano, měli

Venca1234

Ne, neměli

Miloš FRANTA

Jiná odpověď

budulínek

Ano, měli

Petr Vileta

Ne, neměli

Josef Nožka

Ano, měli

Libor Payne

Jiná odpověď

Tak no když si baba hana vzala přilbu moc jí to nepomohlo jelikož spadla zutesu tedje na vozejku a mavá nacistickou vlajkou ve vzduchu labratoří kuže se da využit jako kondom pro křečky od věku 5 250 let uhlopříčneho vystupku.

Bumbes

Ano, měli

Výletník8

Ne, neměli

Stejná argumentace se dá použít k tomu, abychom nosili přílby povinně i jako chodci. Kdo se sjíždí na kole rychle z kopců nebo jezdí po frekventovaných ulicích, přílbu by měl mít (dobrovolně), ale jinak by povinné přílby znamenaly hlavně snižování dostupnosti cyklistické dopravy.

eva wexlie

Ne, neměli

Marek4589

Ano, měli

Shark.dknl

Ne, neměli

Pankrác

Ano, měli

Randomčlověk

Jiná odpověď

Záleží na nich, jestli si chcou ublížit, tak ať si jezdí bez přilby…

Michálek1245

Je to složité. Ve vlastním zájmu by ji určitě nosit měli. Cyklistická helma je bezpečnostní prvek, který reálně dokáže zachránit život. Stejně tak jako třeba helma na lyže a podobné. Na druhou stranu si ale nemyslím, že by to stát měl jakýmkoliv způsobem nějak nařizovat nebo přikazovat. Osobně jsem i odpůrce povinných pásů v autě. Ať si je lidi nosí, ale jen když oni sami chtějí. Na druhou stranu ať pak ale nečekají, že jim pojišťovna zaplatí případná zranění.

Kajanek

Něměli, je to věc každého. Sám s helmou občas nejezdím, a vím, že riskuji.. A také znám případ, kdy starší známá jela z ničeho nic jí vyplo, a ona se rozbyla při 30km/h, kdyby neměla helmu, tak už nemusí být mezi námi…

zjentek

Elkon a nebylo by ti lépe kdyby se povinně pro všechny uzákonil páteřák? Co ty na to? Byl bys se sebou pak v pohodě? A co takhle povinně nějaký ten domestos duck do každýho hajzlíku, ať ti do řiti moribundus neskočí, heh?

zjentek

Elkon a nebylo by ti lépe kdyby se povinně pro všechny uzákonil páteřák? Co ty na to? Byl bys se sebou pak v pohodě? A co takhle povinně nějaký ten domestos duck do každýho hajzlíku, ať ti do řiti moribundus neskočí, heh?

Filip84

Já když jsem jel, kdysi, na Motorradu Zundapp, co se zachránil od Stalingraddu (nebo tak něco), který jsem jinak řídil naprosto legálně, i když nemám žádný A-čko, krom mopeda, protože to mělo sajdu, tak jsem říkal „ne, já s tou píčovinou na hlavě nepojedu, hovno v tý píčovině slyším, hovno v tý píčovině vidím a nenarvu do toho vlasy!“, a že raději „Maďara riskujem“. Pokud mi nějaký kokot nařídí, že mám mít na hlavě tu píčovinu na kole, tak jsou dvě možnosti: buďto „Maďara riskujem“, nebo přestanu jezdit na kole, a to píše člověk, co na kole najezdí ročně kolem 4,000 mi! Ne, nebudu s tou píčovinou jezdit, prostě. Ne! Ze stejného důvodu nebudu mít nikdy motorku.

Pepa25

elkon: aby nedošlo k mýlce, protože otázka může trochu mást: ve vlastním zájmu měli, ale neměl by jim to stát přikazovat. U dospělých je to jejich věc, u dětí je vhodná větší ochrana. Nepochybuju, že až budou dnešní děti dopsělé, tak budou přirozeně dál nosit helmy, ale přikázat to babičce, které jezdí na kole kilometr do kostela, není správně. Ano, i ta babička občas ve veřejném zájmu musí strpět novoty (třeba respirátory při pandemii), ale musí pro to být právě ten veřejný zájem.