Nedávno jsem to řešil s kamarádem, který je pro transparentnost co se týká zveřejňování platu v soukromých firmách. Já jsem spíše názoru, že je to každého věc a pokud to dotyčný nechce říct, neměl by být k tomu veden, případně jeho plat by neměl být znám bez jeho vědomí. Co si o tom myslíte vy?
| Zajímavá 3Pro koho je otázka zajímavá? da ny, OmylCZ, cappuccino před 17 dny |
Sledovat
Nahlásit
|
Výše platu je smlouva mezi zaměstnavatelem a pracovníkem. Nikoliv mezi
zaměstnanci navzájem. Má to zůstat soukromou věcí, jak je jen možné.
Můj tatínek říkával: “Lidi si závidí i suchý z nosu.” Na tom se po
staletí nic nezměnilo.
| 0 Nominace Nahlásit |
Tabu! Máloco dokáže víc zničit atmosféru v pracovním kolektivu než únik informací o odměnách nebo i drby na toto téma. Základní proncip je: nevím ostatní, proto se neporovnávám a řeším sebe. Zaměstnanci nejsou stejní, proto z principu nemohou být stejně ohodnoceni a závist je strašná vlastnost.
|
4Kdo udělil odpovědi palec? iceT, cappuccino, Tonda Káňa, CalmPoint
před 17 dny
|
1 NominaceKdo udělil odpovědi nominaci?iceT Nahlásit |
Platy by se urcite zverejnovat nemely! Pokud by kolegove zjistili, ze vydelavam vic, zacli by mi zavidet a nemohli by spat. Pokud bych vydelavala min, stejne by mi nikdo nepomohl!! Takze k cemu by to bylo dobre??
| 0 Nominace Nahlásit |
Jako, že na nástěnce bude vývěska, kolik si kdo vydělal? No to asi
ne.
Některé firmy nechávají své zaměstnance podepsat papír o mlčenlivosti,
co se týká výše platu.
Mojí sestry se jednou kolegyně ptala, jestli měla stejnou mzdu jako ona,
sestra tam byla kratší dobu, ale dělala úkony nad rámec povinností, a
také dostala vyšší mzdu nebo odměnu, ale neřekla kolik nikomu z kolegů,
právě proto, aby byl na pracovišti klid.
|
3Kdo udělil odpovědi palec? Ametyst, cappuccino, CalmPoint
před 17 dny
|
0 Nominace Nahlásit |
Zapeklitá věc 😉
Osobně jsem se nikdy nezajímala o to, kdo kolik bere, ale kolik beru já. Nic
mi do toho není! Vrátím se zpět o několik let.....
V NSR, svého času, platila ve firmách strategie -výplata, v černém
sáčku. Zákaz sdělování (mezi zaměstnanci).
Zažila jsem v LPZ, na provozní schůzi, kdy si sestry vyčítaly a cítily
křivdo. když měla některé, o 10, 20 Kčs vyšší (pravidelné, ale
nenárokové) ODMĚNY. pLAR BYL TABULKOVÝ (podlaha x strop, čili, co vedoucí
(náš), vrchní sestra, primář „navrhl“ a „uhádal“, na vedení.
😉
LDN (2005 – 2010) uvedu příklad , jak to měly sestry.
3 složková mzda. O výšce osobního ohodnocení, rozhodovala vrchní.
O odměně také. Protěžovala své koně. V tí době se několik let
podporovaly stavy zdr. sester – příspěvky za zdravotních pojišťoven.
Nároková, ze zákona. Třetina sester, vůbec netušila, že něco takového
existuje (trubky), nic nedostávaly. Vrchní s těmito prostředky nakládala,
podle vlastního uvážení 😕 Na nástěnce visel ZÁKAZ sdělování si
informací, o výši mzdy. Výplaty věčně špatně. Podklady účetní
dodávala vrchní. Jednou chyběly příplatky za směny. Jindy příplatky za
přesčasové hodiny, pak zase ty odpracované přesčasové hodiny. Děvčata
si toho někdy ani nevšimla a neuměla si spočítat, vlastní výplatu.
Chodily za mnou, ať jim skontrouji výplytnici (když jsem v té své, našla
chyby, tak jsem to oznámila, s tím, že když to mám špatně já, tak asi
všichni.....). Výplaty se musely předělávat. Měla jsem z toho zle.....
A zákaz, starat se o druhé, jen o svou výplatnici 😉 Sestry Některé
sestry si našly pomoc jinde. Jen 3 jsem to měsíc, co měsíc kontrolovala.
Z hrůzou jsem zjistila, že „neoblíbená“ samoživitelka (2 děti),
nedostává MIC, z nárokového příspěvku ZP (VZP). To už jsem, ale po
5 letech došla k závěru, že na tamním pracovišti, toho bylo dost. Že
některé věci nedám, když s nimi, nemohu nic dělat..... Donesla jsem
majiteli výpověď, s upozorněním, že má nakročeno, do kriminálu (díky
vrchní) a že některé sestry mají méně, nebo nic. A vysvětlila, proč
odcházím (dobře jsme se znali). Byl v šoku, poděkoval a děvčata pak,
další 2 roky, alespoň tyhle peníze, dostávaly pravidelně (než byla tato
povinnost zrušena).
Příbuzná, dostala před 12 lety ODMĚNU, ZA TO, ŽE NEČERPALA, PO DOBU
10 LET, jediná den za OČR ani DPN (neschopenku). V ČB u firmy Bosch,
dostala 40 tisíc Kč.
Tyto odměny, byly veřejně vyvěšeny ve firmě (seznam, částky). MĚLY
MOTIVOVAT zaměstnance k minimální omluvené absenci 😉 Závist ze strany
kolegů, byla neskutečná.....
MÚJ názor je takový – o mzdě se nebavit. Hledět si své mzdy, požádat
o zvýšení nebo odejít… Nestarat se, co kdo bere, kolem mne. 😉
| 0 Nominace Nahlásit |
Výše platu a kolik kdo celkově vydělává se vším všudy, je maximálně osobní, soukromá věc, do které nikomu nic není. Nejlépe by to neměli vědět ani příbuzní (nebo jak kteří)… natož kolegové. Tady žádná transparentnost nepatří.
Upravil/a: TEDD¥
| 0 Nominace Nahlásit |
V oblasti trestního práva bych zavedl novou sekci (paragrafy) pro obecně „tajnosti“. S velmi přísnými postihy a tresty za takové. Důvod? Ten je prostý. Tajnost sice není synonymem pro klam a lež, ovšem pokud jakákoli páka demokratické společnosti nutí člověka vyzradit tajnost (a že jich je), tak takový bude klamat! Vždy! Bude klamat pokaždé, když bude tlačen vyzradit! Když tedy pocítí tlak vyzradit, BUDE LHÁT! A lež, jak víme, do kulturní společnosti nepatří a tedy by se neměla vůbec nijak tolerovat.
Kdo lže, ten i krade! A začíná to tajnostmi, třeba kolik bereš mzdu. 🤷♂️🤷♂️🤷♂️
| 0 Nominace Nahlásit |
Myslím, že by to nemělo být pravidlo, ale spíš zvyk v daném
kolektivu.
Dřív bylo běžné, že spolupracovníci si platy sdělovali, prémie byly na
nástěnce a mimořádné odměny se sdělovaly a zdůvodňovaly na schůzi. To
ale už v současnosti nemusí platit.
| 0 Nominace Nahlásit |
Nedovedu si představit, že by to po sdělení výše odměn v tom kolektivu dále fungovalo, natož aby tomu více oceněnému kolegové gratulovali… a nemusí to být asi jen soukromá firma, všude se dá přidat / ubrat
| 0 Nominace Nahlásit |
Jen bych tě zde rád upozornil na některé názory. Pokud si přečteš příspěvek například uživatele pětadvácy, musíš mít také na zřeteli, že pod tímto nickem se s NEJVYŠŠÍ PRAVDĚPODOBNOSTÍ ukrývá osoba (což snadno vyčteš v historie tohoto nicku), která sama sebe ve společnosti považuje za jakéhosi úplně nadčlověka, tedy sama sebe považuje za nerovného běžným lidem s obvyklým hovínkem při vylučování.
@zjentek
S odpovědí, jsi zase mimo mísu. Řeč je ov voze ,zjentek mele
o koze 😮
to není mic o tutlání, NEDEJ BOŽE O lži!!!!!!!!!!!
Na otázku kolik beru, mám právo, odpbvědět, jak uznám za vhodné. Bez
toho, co by si přál zaměstnavatel.
Od té doby, kdy je možné sdílení, upřesněno zákonem, takový zákaz, už
zaměstnavatelé nevydávají. Mohli by jen vyslovit přání 😉
Podle tebe , by měl asi každý zaměstnavatel, na vývěsní tabuli (nejlépe
světelnou, i pro kolemjdoucí) JMENNÝ SEZNAM s hrubým a čistým
platem/mzdou, že 😁 … aby nic netlutlal. Roze*ral vztahy na pracovišti
závistivci a ohrozil své dobře a štědře odměňované zaměstnance
(závistí kolegů, cítících „křivdu“, že mají míň, třeba i když
toho méně umí, zvládnou…? Jakou máš, s těmi kydy v odpovědi
představu? (o tutlání a lži), meleš o tom co tě sice „mačká“, ale
ne k věci! 😮
Kdo strká zvědavý rypák, do cizích záležitostí, je nežádoucí element.
Tak co to zase „meleš“, v odpovědi 😮
@da ny , „Na otázku kolik beru, mám právo, odpbvědět, jak uznám za vhodné“.
No pokud odpovíš jinak, než jak je holá skutečnost, pak klameš a nijak to neomluvíš, to je marné. Tečka, tudy nejede vlak. 🤷♂️🤷♂️🤷♂️
My (lidé) jsme však na klam docela zvyklí z televize, konkrétně debatních pořadů s hosty politiky, takže lynčovat tě za to jistě nebudeme, jako entita jsme tomu rezignovaní.