Měla okultní společnost Thule přímý vliv na vzniku NSDAP?

Studijní skupina pro germánský starověk Thule byl okultní spolek, jenž se zabýval okultismem, konspiračních teoriemi a historií Německa. Měl přímý dopad na vznik nacistické ideologie?

Nejlepší odpověď
aliendrone

To pochopitelně nevím (a počítám, že asi nikdo), ale pokud tam nějaké vlivy či vazby byly, tak spíše nahodilé, vynucené spíše shodou okolností. Rozhodně Thule neměla v programu „zakládat NSDAP“ aj. bejkárny, protože šlo primárně o spolek dnes bychom řekli „esoterický“, pro který reálná aktivní politika nepředstavovala zásadní zájem. Což přirozeně nevylučuje i potřeby faktického vlivu, tudíž i zájmu o spolupráci.

Nicméně si dovedu představit snahu přinejmenším ze strany tehdejší NSDAP o jistou kooperaci, protože s ohledem na jisté „společné názory“ (vypjatý nacionalismus / pangermanismus, které tu nepochybně byly) a jakékoliv zviditelnění se (byť třebas „pošahanými mystiky“ z jedné strany či „buranskými sociálpopulisty“ z druhé) je pořád zviditelnění, to už věděli tenkrát. :)

Každopádně jakkoliv byl Adolf spíše intuitivní typ než racionální, tak rozhodně netrpěl přehnanými iluzemi ohledně užitečnosti podobných jedinců (jak mu dnes přisuzují ti, co ho zároveň pasují na „malíře pokojů“ apod. nesmysly). Jasně to dokazuje jeho pozdější přístup, kdy je hodil přes palubu a vyloženě se vysmíval Himmlerovým okultním snahám. Dokud je potřeboval k vytvoření legendy/mýtu, každá pomoc dobrá. Po převzetí moci mu už v zásadě k ničemu nebyli a přirozeně jeho zájem o ně opadl.