Lulu166

Mela jsem HPP a ten jsem ukoncila a mam dve DPP ale nechci jit na UP jake mam povinnosti bez evidence na UP.

Musim hradit si sama socialni i zdravotni pojisteni nebo staci jen zdravotni.Dekuji.
Doplňuji:
a v jake vysi se hradi zdravotni pojisteni a musim nekde neco hlasit ze mam DPP nebo ne…

Nejlepší odpověď
Hlada

Povinné je jen zdravotní pojištění. Sociální je třeba zvážit, protože i krátká doba neplacení se promítne do výše důchodu.
Doplňuji:
Záleží na výši odměny. Letos se počítá součet všech DPP.
<10 000 Kč – platíte zdravotní pojistné jako osoba bez zdanitelných příjmů – 1 148 Kč
>10 000 Kč – zdravotní i sociální platí zaměstnavatel

Další odpovědi
JájsemRaibek

Vaše info je nedostatečné. Jaká výše výdělku je z DPP? Odvádí zaměstnavatel z DPP zdravotní pojištění nebo pouze daň z příjmu (popř. nic, jelikož poodpočtu není co danit)?
Jinak na ÚP můžete, ale pokud budete mít z DPP více jak polovinu minimální mzdy, tedy 4600,–Kč hrubého, vyřadí vás.
Jinak se přihlašte na vaší zdrav. pojišťovně jako samoplátce.

ivzez

Sociální pojištění není povinné.

Přihlašte se u své zdravotní pojišťovny jako osoba bez zdanitelných příjmů (OBZP)
a zdravotní pojištění si budete hradit sama. Od 1. ledna 2015 je 1.242 Kč měsíčně
(částka 1.148 Kč platila do 31. prosince 2014).

—————
@ Raibek:
Kdyby Lulu měla příjem z DPP nad 10.000 Kč měsíčně,
odváděl by za ni pojištění zaměstnavatel a nemusela by
tu hledat, jak situaci řešit …