Idara

Poradíte, zda musím v popsaném případě odvádět zdravotní a sociální pojištění?

Dobrý den ......měla bych dotaz ohledně přerušení činnosti s.r.o Firma v současné době nefunguje a nevyvíjí žádnou činnost. Nemá už žádné zaměstnance a ani pohledávky.Jde mi jen o to abych nemusela platit odvody ( zdravotní a sociální) Děkuji
--

Nevložila jste otázku.

.měla bych dotaz ohledně přerušení činnosti s.r.o Firma v současné době nefunguje a nevyvíjí žádnou činnost.

Nejlepší odpověď
Drap

Podnikání a samostatnou výdělečnou činnost můžete přerušit na libovolně dlouhé období. Nejpozději do osmi dnů ale novinku ohlaste zdravotní pojišťovně. A také správě sociálního zabezpečení – tam máte čas do osmého dne kalendářního měsíce následujícího po měsíci, kdy k přerušení samostatné výdělečné činnosti došlo. Finanční úřad je třeba informovat do patnácti dní.

Na živnostenský úřad nemusíte. Ale můžete – a může se to hodit. Je tu totiž ještě možnost provést všechna oznámení naráz na takzvaném centrálním registračním místě – a tím jsou právě živnostenské úřady. Sociálku a zdravotní pojišťovnu můžete vyrozumět najednou prostřednictvím změnového listu na kterémkoli živnostenském úřadě. Vyplněný formulář tam můžete zaslat i písemně. Kdo má datovou stránku, tak i elektronicky. Změnový list můžete stahovat zde. Pouze finanční úřad je třeba informovat na speciálním formuláři samostatně. Ovšem i toto podání se dá vyřídit na centrálním registračním místě. Výjimka se týká lidí a subjektů, které mají zákonnou povinnost doručovat finančnímu úřadu podání elektronicky.