Měla by se politika stát častějším tématem na základní a střední škole?

Dodatek: nemám na mysli ryze občanskou nauku. Jedná se o prohlubování vědomostí v oblasti politických ideologií a politiky v praxi, samozřejmě zakončené následnou debatou.

Nejlepší odpověď
Drap

Myslím , že to neni nutné. Každý kdo má zájem si může dostatek informací o všech směrech najít sám.

Další odpovědi
Edison

Nejen politika. Ale i média. Hlavně jde o tu praxi. Schopnost rozeznat reálné sliby od mazání medu kolem huby, rozeznat aspoň serióní zprávu od FN, k těm pochybným být rozumě kritický a hlavně nad tím přemýšlet.

Kelt

Občas ukazují v televizi, že prezident přišel mezi děti, kteří jdou poprvé do školy. Ale to se jedná o určité školy v Praze. Snad by to bylo zajímavé, ale to by měli rozhodnout ředitelé na školách. Diskuze na školách by třeba ukázala, že i ti politici mají smysl pro humor, dá se s nimi pokecat a něco umí. Ale na druhé straně mají politici svá pracoviště a pracovní dobu.

DoTazatel

Rozhodně a nejen politologii, chtělo by to víc změn ve školství – v celém systému, předmětech a formě výuky.

(Snad skoro) všichni občané jsou politicky neuvědomělí, nevědí ani jak funguje soušasná vláda (natož jiné formy, nebo vědět něco o ideologiích,..), z čeho se skládá, jaké má kdo pravomoce.. jaké je rozdlění moci, co kdo vykonává, a jaké má povinnosti… prostě vůbec nic a ještě k tomu volí (aniž by o tom něco věděli).

BTW ve škole se učí, že existuje jen demokracie nebo diktatura/totalita, nic jiného nepřichází v úvahu a totalita je skrz na skrz špatná (takže nepřímá propagace jen a pouze demokracie/re­publiky v naší „demokracii“).

Kepler

Určitě ano, alespoň v základním přehledu: principy demokracie, diktátorských režimů, náboženských režimů, sionismus, antisemitismus, rasizmus, atd.

Ametyst

Chtěla bych vidět ty osnovy. 🙂V dnešní době se i jiný názor považuje za fakenews a gumuje. Vypadá to, že jednota názorů patří k diktatuře , stejně jako pluralita názorů k demokracii. Tak nevím…

da ny

Nejsem pro.
Vyučující může „zneužít“ žáky ovlivňováním svými politickými názory, sympatiemi
a zájmy (což se léta děje v hodinách Dějepisu na zdejší SŠ)..
Nechala bych na každém jedinci, kam se jednou zařadí.
Mrzí mne základní neznalost českých dějin.
V hodinách dějepisu se mnoho učitelů vyhýbalo/bá výuce novodobých dějin.
Mají i obavu z nařknutí z „ levičáctví či pravičáctví“.
Dějiny se v každé době „upravují a zkreslují“, k něčímu obrazu.

Možná by se měli žáci ZŠ a Š seznamovat s finančni gramotností,
Péčí, prevencí o své zdraví, související s výživou, životním stylem,
Psychosomatikou. Populace by mohla být zdravější, ubylo by tzv. civilizačních
chorob. Mladí by lépe zvládali nápor života, „stres“, znali by princip
a „mantinely“ svobody a demokracie.
Pro mnoho dalších témat by měly postačit hodiny Dějepisu, OV, ZSV.
Kdysi i Rodinné a Branné výchovy. Dnes samozřejmě v jiné podobě.
🙂

cochee

Na základní škole mají děcka na politiku zcela jistě ještě čas. Situaci na SŠ neznám.

DoTazatel

Nesouhlasím, že „děti“ na ZŠ maji na politiku ještě čas (krom toho není žádné potom – není kde by se toto učili, na střední jen někde a opravdu jen okrajově).

Je zajímavé, že ZŠ toho děcka moc nenaučí – nevědí nic o světě, nic o životě a hlavně nic o sobě, ALE chtějí po nich, aby si právě tam vybrali, co chtějí v budoucnu (celý svůj život) dělat – a podle toho si vybrat SŠ. Jak si můžou něco takového vybrat když neví téměř nic o ničem, nic nezanají a hlavně ani samy sebe – ani to, co by chtěli dělat (co by vůbec mohli dělat = a co by to obnášelo)…

Nejdůležitější věci je třeba učit děti od mala – ty nejvíc potřebné věci (a spadá do toho, krom jiného, rozhodně i politika nebo ekonomika… které budou fakt dost zásadně ovlivňovat jejich život a zasahovat do něj – což už vlastně dělají od jejich narození).
(Bože vždyť i ve starověku dbali při výchově dětí na to, aby jim vysvětlili chod světa – politiky – na to jak ten svět funguje, učili je praktické věci a to už od 6 let – právo, rétorika, spravedlnost a plno dalších se začínaly vyučovat ve velmi mladmém věku).
Neříkám, že do nich hned takto od mala mají vtloukat nějaké odborné termíny a rozumy, ale nějaké základy (např. formou „škola hrou“) by se učit měly – a to už od mala.

DoTazatel

A taky: „každý kdo má zájem se o tom dozvědět víc nebo se to naučit…“ jenže to jde říct úplně o všem – o jakémkoli oboru/předmětu. A on právě skoro nikdo nemá zájem se o tom něco dozvědět, dovzdělat se v tom. (I když by rozhodně měl = i když by to měla být jeho -občanská- povinnost, alespoň u té politiky. Proto by to mělo být na školách a už i na ZŠ).