Rokio

Měl Oidipus Oidipovský komplex?

vysvětlivka: Oidipovský komplex = syn nenávidí otce a miluje svou matku

Oidipus sice zabil svého otce, ale nevěděl o tom. Také si vzal svoji matku, ale také o tom nevěděl. Tyto dva činy neudělal úmyslně, takže podle mě Oidipovský komplex nemá.

Jak se na to díváte vy?

Hlasujte v anketě

Nejlepší odpověď
annas

jiná odpověď

Pojem Oidipův komplex vytvořil před více než sto lety Sigmund Freud. Takže v Oidipově době nešlo o „komplex“, ale o milostný vztah syna k matce, o incest.

Oidipus se o tom dověděl až mnohem pozdějí, ale za svou nevědomost se potrestal sám. .

Podle řecké filozofie jde o tzv. sókratovskou nevědomost, o níž svědčí charakterická a všeobecně známá věta: vím, že nic nevím.

V současnosti u Oidipova komplexu ne vždy však jde o incest, ale o tzv. mamánkový vztah. V odkazu je vysvětlení.

http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/rozpracoval-nekdo-nejak-vice-do-hloubky-myslenku-ohledne-opakovani-se-rysu-u-partneru-v-zavislosti-s-prvni-laskou
--

Další odpovědi
Cenobita

ne

Myslím, že Oidipus neměl oidipovský komplex, protože by musel zabít svého otce z nenávisti. Rovněž by musel milovat svoji matku. Je ta tak trochu paradox, ale „skoro“ by tím komplexem i trpět mohl.

Zdroj: moje mozkovice