JájsemRaibek

Měl někdo zkušenost se zaseklým ponorným čerpadlem a lze takovou závadu odstranit?

Dnes jsem chtěl spustit ponorné čerpadlo, ale netočilo se a jen vrčelo. Domníval jsem se, že je něco uvnitř u vrtule a tak jsem spodní díl odšrouboval. Pár nečistot tam bylo, ale nikterak velké a pesto se netočilo. Jakmile jsem mu pomohl, roztočilo se. Jenže jakmile se čerpadlo zastavilo, opět bez pomoci se nerozběhlo.
Jinak mi přijde, že vrtule nejde nijak zvlášť těžko.
Abych čerpadlo vyzkoušel ve vodě, zjistil jsem, že proti šroubku, který drží vrtuli je v krytu díra a tak jsem čerpadlo roztočil pomocí šroubováku, který jsem posléze vyndal. Čerpadlo začalo nabírat vodu, ale jakmile šlo do většího záběru, zastavilo se a opět bez pomoci se nerozběhlo.
Přijde mi, že po odstávce během zimy je asi zalehlé, ale nevím.
Má s tímto někdo nějakou zkušenost?
Zítra si vezmu trojkřížový šroubovák, abych se mohl podívat i pod horní víko, bez toho se tam nedostanu a snad to půjde nějak promáznout, ale jak říkám nevím.

Odpovědi
mosoj

Jestli je zalehlé , tak odlehnout.

aliendrone

No, já jsem jednou opravoval Nautilu – také „vrčela“ (motor šel), ale vodu nedávala. Bylo to vyběhanými silentbloky na táhlu od motoru k čerpadlu (protáčelo se – mechanická závada)

Jestli máš čerpadlo na 3fázový proud, může to být i elektrická závada – jedna fáze něpremává). To ale poznáš, až to rozhodíš. Myslím. ;) :)

lindicka4478

Tak to vám chlapi asi neporadím. Manžel řešil zrovna nedávno nějaké tepelné čerpadlo od https://www.ko­tleakrby.cz s kolegou z práce, ale jestli by věděl co dělat s ponorným čerpadlem. Fíhá. Jako můžu se ho zeptat, ale nezaručuji že vám poradí. On je sice opravář čerpadel, ale na takovéhle věci asi úplně nebude.

Edison

Bez uvedení typu a elektrických parametrů čerpadla těžko říct. U jednofázového může být buďto rozběhový kondenzátor – v čudu, nebo rozběhové vinutí – v čudu. Komutátorový motor? Kompenzační závit… U třífázového by pak mohlo být v čudu jedno vinutí, ale to by vyhazovalo pojistky, jestli nejsou předimenzované.

JájsemRaibek

https://cerpa­dla.heureka.cz/fi­eldmann-fvc-2003-ek/specifikace/#sec­tion

JájsemRaibek

Je to klasické ponorné – kalové čerpadlo jednofázové.
Zkusím si vzpomenout na název a dám odkaz.