Měl někdo z vás vyloženou možnost odejít z ČSSR na Západ?

Nejlepší odpověď
da ny

Možnost s ale ano, potřebu tehdy ne.

Další odpovědi
Arne1

Muslíš jako 1968/69 ? Ano. Vraceli jsme se z Jugoslávie přes Vídeň a váhali zda jet do Mikulova nebo ne.

Kepler

Podobný případ jako Arne, s tím, že jsme se vraceli z Bulharska.

led

Nebudem celé opakovať, čo som už písala v podobnej otázke
„Spoznala som Západ, nie ako náš turista s vyvalenými očami a otvorenými ústami, ale ako človek, ktorý potrebuje žiť. Jednoducho bol to rozdiel…“
https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/kdybyste-zili-za-komunismu-byli-byste-ten-typ-lidi-ktery-by-chtel-vypadnout-na-zapad

hapiky

Mnozí určitě ano, ale proč by odcházeli když po roce 1989 byl Divoký Západ přímo u nás. (absence potřebných zákonů, divoká privatizace apod.). Tady se dalo přijít k majetku tak lacině, že i západ nám to záviděl.

Hlada

Ano. Tu možnost měl každý, jen s tím, že nebylo možné se po překročení doby beztrestně vrátit.

Pro špatně informované později narozené:
Devizový příslib, který byl podmínkou vycestování, bylo možné dostat zpravidla jednou za 3 roky, do Jugoslávie častěji. Kdo měl někoho v cizině, mohl vycestovat na pozvání. Cestovní kanceláře pořádaly zájezdy, na které bylo zpravidla potřeba vyležet frontu. Kdo tedy chtěl, možnost měl.