autacek

Měl něco společného Kosmas a kosmos?

Nejlepší odpověď
annas

Ano i ne.

magorvkleci opět nevložil odkaz, není možné jeho tvrzení ověřit a zjistit, že původ je mnohem složitější.

Kosmas je osobní jméno, které je odvozené z přídavného jména kosmatý = vlasatý, chlupatý.

Další možnost od staročeského koso = šikmo
Od řeckého kosmos – svět; řád, popř. ozdoba, pochvala.

D. Moldanová: Naše příjmení

Stejně v odkazu

http://www.ptej­teseknihovny.cz/do­tazy/prijmeni-kozmon

Původní šíření jména je dáno kultem svatých Kosmy a Damiana, obzvláště rozšířený v Byzanci, jejíž vliv se dostal i do Itálie a s křesťanstvím se rozšířil i do ostatních zemí.

Biblické kosmos má mnohem více významů. Třeba ve slovenštině se považují za synonyma.
https://www.en­seignemoi.com/bi­ble/strong-biblique-grec-kosmos-2889.html

http://slovni­ky.korpus.sk/?w=koz­mos&s=exact&c=T331&d=k­ssj4&d=psp&d=sssj&d=scs&­d=sss&d=peciar&d=ma&d=hs­sjV&d=bernolak&d=ob­ce&d=priezvis­ka&d=un&d=locu­tio&d=pskcs&d=­psken&d=noundb&i­e=utf-8&oe=utf-8#

Kosmos – kosmos ‘vesmír’, kosmický. Z ř. kósmos ‘řád, úprava, vesmír, svět’

J. Rejzek: Etymologický sklovník

Jakl uvedl magorvkleci, řecké slovo kosmios = dobře uspořádané, slušné, skromné, se starým českým příjmením nemá zřejmě nic společného, u nás se ve stare češtině nepoužívalo ve všech významech.

Starší slovník V. Machka slovo kosmos ještě neuvádí.

Další odpovědi
magorvkleci

Ano.
Původní řecké jméno Kosmás je odvozeno od slova „kosmos“, tj. „řád“, „mír“, „svět“ a z něj odvozená přídavná jména „kosmios“ a „kosmeos“ znamenají „(po)slušný“, „váž(e)ný“ a „upravený“, „(o)zdobný“.

Arne1

Ano, 4 první písmenka a jedno poslední.