autacek

Měl Ježíšek nějaké sourozence, nebo byl jedináček?

Nejlepší odpověď
annas

Ježíšova rodina
Nebyl sám, měl vlastní i nevlastní bratry a sestry.

"Život Ježíše je jedním z nejznámějších příběhů v dějinách: syn Boží, který se narodil v Betlémě a byl ukřižován Římany. Ale existuje ještě jiný příběh, který zůstal po celá staletí skryt a který vrhá zcela nové světlo na Ježíšův život a jeho poslání: příběh jeho rodiny.

Z evangelií máme dojem, že Ježíš byl jedináček, ale skutečnost mohla být naprosto odlišná. Málo známé prameny nyní odhalují, že Ježíš byl členem početné rodiny. „Pátrat po Ježíšově rodině je obrovská výzva, protože neexistují žádní příbuzní, které bych mohl navštívit a promluvit si s nimi. K dispozici nejsou ani evidence, jaké máme dnes. Takže poskládat ojedinělé zmínky, které existují, představuje neobyčejnou výzvu,“ říká genealog Tony Burroughs, který strávil přes 20 let pátráním po předcích stovek afroamerických rodin. Jeho pátrání vedlo přes Střední východ, od tajných archivů v Izraeli, přes evropské knihovny, kde nalezl raně křesťanské rukopisy a prozkoumal mnohem známější texty. S postupujícím hledáním začalo vycházet najevo, že Ježíšova rodina byla mnohem větší a důležitější, než si Tony dokázal představit.

Tradiční obraz Ježíše jako jedináčka má svůj počátek v příběhu o jeho narození. V evangeliích se píše o tom, jak Marie v pokročilém stádiu těhotenství spolu se svým manželem Josefem putovala do Betléma, kde měla Ježíše porodit ve stáji. Mnoho křesťanů věří, že Ježíš byl Mariiným jediným dítětem, ale podle objevů Tonyho se začíná vykreslovat zcela jiný obraz." atd.
http://www.ces­katelevize.cz/po­rady/100842869­04-jezisova-rodina/205382531­110002/

Další odpovědi
dubraro

Ježíšovi bratři jsou zmíněni v několika verších Bible. Matouš 12:46, Lukáš 8:19 a Marek 3:31 mluví o tom, že Ježíšova matka a bratři ho přišli navštívit. Bible nám říká, že Ježíš měl čtyři bratry: Jakuba, Josefa, Šimona a Judu (Matouš 13:55). Bible nám také říká, že Ježíš měl sestry, ty však nejsou pojmenované a ani není zmíněn jejich počet (Matouš 13:56). V Janovi 7:1–10 se píše, že jeho bratři šli na svátky, zatímco Ježíš zůstal pozadu. Ve Skutcích 1:14 se jeho bratři a matka modlí s učedníky. Galatským 1:19 uvádí, že Jakub byl Ježíšův bratr. Z toho přirozeně vyplývá, že Ježíš měl skutečné, pokrevní, nevlastní sourozence.
Není žádný biblický důvod věřit, že děti, se kterými Ježíš vyrůstal, jsou kýmkoliv jiným, než skutečnými dětmi Josefa a Marie. Ti, kteří odporují myšlence o Ježíšových nevlastních bratrech a sestrách, to nemají ze čtení Písma, ale z ideje, že Marie byla po celý svůj život pannou, což je samo o sobě zcela nebiblické: „Ale nepoznal ji (Josef Marii) až do té doby, než porodila svého prvorozeného syna; a dal mu jméno Ježíš“ (Matouš 1:25). Ježíš měl nevlastní sourozence, bratry a sestry, děti Josefa a Marie. To je jasné a jednoznačné učení Božího slova.

Ad Ježíšovy děti: Ježíš byl žid a vzdělaný rabín, dodržující micvot (nařízení). Pro židovské muže, včetně kněží a levitů, platila tehdy prakticky povinnost se oženit a mít děti. Je velmi nepravděpodobné, že by okolo třiceti let věku neměl rodinu.

Weirdquestio

Ježíš měl sourozence, Bible jmenuje některé z jeho bratrů. Boží syn byl ale jen on, podle Bible byl jeho otcem samotný Bůh, který zázrakem oplodnil Marii, zatímco otcem sourozenců byl Josef.

Děti neměl, přišel na zem kvůli něčemu jinému – aby zemřel za hříšné lidi.

Roman71

Ježíš je Boží Syn proto, že jako první anděl (archanděl – nejstarší anděl), byl stvořen přímo Bohem, svým Otcem. Spolu potom stvořili spoustu dalších duchovních tvorů – andělů – kteří jsou také, stejně jako Ježíš, Božími syny.
Po přenesení do lůna panny Marie měl i na zemi sourozence, o kterých se Bible zmiňuje. Ježíš tedy jedináček nebyl, ani v duchovním, ani v pozemském smyslu.

hapiky

Kdyby měl vlastní bratry jak píše annas, tak by museli být také synové Boží, a to Bible nikde nezmiňuje. Jiný syn Boží a nic se o něm neví, to zní hodně absurdně.
Větší otázkou ale je, proč se neoženil a sám nesplodil nějaké potomky. To by byla událost!