Lurius

Měl bych se jako začátečník ve hře na piano učit hned hrát skladby pouze z not?

Doteď jsem se učil pouze z tabulatur hrát na kytaru, notám jsem se doteď vyhýbal, ale u piána už tu možnost nemám, a navíc ta radost z hraní bez toho listu not nad klávesami je poloviční :D Tak si říkám jestli bych se měl učit hned hrát nejjednodušší skladby z not nebo začít hraní se svými srdcovkami a prstoklady okoukat a nacvičit z video lekcí nebo je hrát přes MIDI „výukové programy“ (Synthesia) které přímo ukazují klávesy a celkově hodnotí hraní?

Nejlepší odpověď
xxx3

Já se s touto radou sice pořád opakuju, ale úplně nejlepší, co může začátečník na nástroj udělat, je NAJÍT SI DOBRÉHO UČITELE. Podle online videa se možná můžeš naučit „mačkat správné klapky“ pro konkrétní skladbu, ale nikdo ti nepohlídá techniku a na té zatraceně záleží, pokud člověk nechce skončit jen u snadných kusů pro začátečníky. Správný učitel by měl také kvalifikovaně poradit jak EFEKTIVNĚ CVIČIT, protože to je u každého nástroje rovněž zásadní. Ono je možné třeba hodinu brnkat a přitom se téměř nic nenaučit.

Další odpovědi
Kepler

Myslím, že v případě piana to jinak a plnohodnotně nejde. Já jsem měl postup opačný (u kytary): nejdřív klasika z not a pak teprve akordový doprovod. Přišlo mi blbé, že umím zahrát Beethovena, ale nic co by se hodilo, když plápolák táborá…

anonym

Hraní na hudební nástroj vyžaduje především cvik a zkušenost. Skoro bych řekl že je jedno zda se budete učit hrát z not nebo pomocí softwarových berliček které vizualizují stisky kláves nebo pomocí piana které totéž dělá rozsvěcením přímo samotných kláves… dřív nebo později stejně k těm notám přičichnete a začnete hrát i podle nich. Je to celé jen o čase který tomu budete věnovat a cviku, každá hodina hraní se počítá ať už s notami či bez nich. Důležité je aby vás to bavilo, abyste měl pocit že se zlepšujete, pokud vám ten pocit dá třeba ta synthesia a několik zvládnutých oblíbených sklateb, pak je to jen dobře a není důvod se tomuto postupu bránit, sám pak poznáte zda chcete svou hru posunout na další úroveň a zda vás i to bude bavit.

Admin2

Zkuste si přečíst další názory

https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/da-se-hrat-na-klavir-bez-not
https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/jak-se-naucim-hrat-podle-not
https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/jak-se-naucit-sama-na-klavir
https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/mel-bych-se-jako-zacatecnik-ve-hre-na-piano-ucit