Jiří Bohumil

Měl by někdo zájem o jednoduchý návod na levný elektronický termostat s digitálním ukazatelem aktuální teploty?

Vzhledem k potřebě realizace přesného elektronického termostatu ke starší kombinované lednici, kterou máme osazenu v garáži, kde klesá teplota v zimě i pod 0 st.C (takže pak nemrazí mrazák), potřeboval jsem tuto vybavit termostatem, spínajícím agregát i při teplotě – 18 v mrazáku a při – 20 st.C jej vypínal. Takže jsem řešil tento problémek realizací elektronického termostatu, jehož čidlo jsem tedy umístil do toho mrazáku a tento má možnosti tuto teplotu udržovat.
Pak jsem přišel na to, že využití tohoto termostatu je velmi široké a tak jsem jej zhotovil a aplikoval rovněž na automatické ovládání čerpadla u bazénu a u bojleru už.vody(v závis­losti na teplotě vody v ohřívacím kolektoru), automatickému spínání stropního ventilátoru v závislosti na teplotě místnosti, dále pak na regulaci radiátoru na „samotížném“ ústředním topení (+ 3/4 elmag.ventil) a je jej možno použít na další a další aplikace v oboru vytápění a chlazení.
V současné době jej chci ještě aplikovat do auta, u něhož mám manuální regulaci „klímy“ a chci si ji tak vylepšit na automatickou.
Základní parametry: rozsah nastavení –50–110 st.C, přesnost 0.1 st.C, nastavení diference 0.1–2 st.C, možno nastavení režimu chlazení/topení, spínaný proud 10A/230V AC, napájecí napětí 12V DC. Velikost destičky s elektronikou je 48×40×20mm. Mini termistorové čidlo je na kablíku 30 cm.
Aktuální teplota na čidle je stále viditelná na digitálním červeném displayi a na tomto se pomocí tří tlačítek rovněž nastavují požadované funkce a parametry.
Případný podrobný návod v češtině mám, bez něj není možno většinu parametrů nastavit.
Cena vlastního termostatu (na Aukro.cz) cca 75,– Kč.
Celé elektronické zařízení termostatu, včetně čidla, je kompletní.
V případě realizace je nutno doplnit napaječem 230V AC/12V DC (cca 60,–Kč), kolébkovým spínačem (20,–Kč), 3-mi sviorkami a vhodnou krabičkou. Celková cena vyjde na cca 200–250 Kč. Šikovný „kutil“ zvládne montáž za max.3 hodiny. Pokud by měl někdo zájem o další informace, ozvěte se.
Jinak se na „Aukru“ dají podobné termostaty, kompletní, sehnat v relaci 450–700,–Kč.

Odpovědi
autacek

Je to rozhodně zajímavé, jen si nejsem jist, jestli kvůli ušetřené stokoruně (zbytek padne na poštovné), budou lidé ochotni riskovat například zkrat, vyhoření domácnosti, atd., když již existuje homologované běžně dostupné řešení, se zárukou.

Jiří Bohumil

Auťáčku, výše uvedené jsem u nás nikde na trhu neobjevil (nebo o tom tedy nevím), je to pouze na Aukru. A tam je to z Číny, takže o nějaké „homologaci“ si můžeš nechat akorát „zdát“ a záruka je pouze na serioznosti a dohodě s prodejcem.
Jinak poštovné je, za menší ztásilku, 25,– Kč (listovní poštou) a já, po dobré zkušenosti nakoupil rovnou 5 ks a ještě další věci z dobré nabídky, takže poštovné vlastně minimální. Toliko polemika o možnostech a posouzení vhodnosti a výhodnosti. Zdravím, nic ve zlým.:-)))