Měl by mít prezident právní vzdělání?

V současné době ho nepotřebuje, což si myslím, že je špatně. Prezident nemá být nějaký šašek, kterého budou mít lidé rádi, má zastávat funkci prezidenta. Nechápu, jak by Jágr nebo Svěrák mohli být dobrými prezidenty. Také ti kandidáti jsou šašci, magor Hrušková, fyzik Drahoš, pár podnikatelů. Prezidentem by měl být někdo, kdo několik let studoval právo. Je mi špatně z dnešního bizáru, kdy do politiky vstupují takový magoři jako Myslivcová, která střídá levici a pravici jako ponožky, nebo Stropnický, který ani neumí hrát. Jediným vhodným kandidátem mi připadá Hilšner, který má alespoň vystudované mezinárodní vztahy, na které se tedy ale dostane taky každý. Alespoň ale strávil několik let v USA a nemá tak staromódní světonázory jako starší kandidáti.
Stejně si ale myslím, že prezident by měl mít rigorózní zkoušku z některé z právnických fakult, jinak to zase bude bizár jak poleno.

Nejlepší odpověď
Drap

Neni žádná taková podmínka. Prezident by měl být všestranný, pro všechny občany své země. Na odborné věci má tým poradců. K čemu by mu bylo právnické vzdělání? Je to stejné, jako se domnívat že prezident by měl mít ekonomické vzdělání, Popřípadě ekologické, měl by být bývalý vědec, měl by mít vystudovanou medicínu, aby rozuměl i problematice zdravotnictví, měl by nějaký čas pracovat jako pomocný dělník, aby znal i problémy obyčejných lidí. Taky by měl být určitě nějaký čas vrcholový voják a úspěšný umělec.
Vidíš, že jsou to nesplnitelné nesmysly, i když to někdo ze svého pohledu tak může vidět.
Prezident by měl být hlavně ČLOVĚK !!

Další odpovědi
Kepler

Solidní vzdělání určitě není na škodu a není rozhodující jaké. Mezinárodní vztahy jsou asi nejlepší. Ale prezident nemusí být odborník, k tomu má sbor poradců. Prezident je od toho aby reprezentoval a za nejvýše ceněné vlastnosti považuju racionální přístup, charisma a bezchybné morální vlastnosti. Prostě aby republice nedělal ostudu.

autacek

U nás je president především čestná funkce, moc zákonodárnou má parlament. Úřad presidenta by tedy měla zastávat především osoba, která se těší všeobecnému respektu a uznání, taková osoba, ke které většina národa vzhlíží jako vzoru, atd. Samotné vzdělání a už vůbec ne právnické, v tom nehraje roli.

Dochy

Nemyslím si, že by musel mít nutně právní vzdělání. Spíš bych byl radši aby ten člověk:

  • uměl se chovat
  • měl rozum
  • měl přehled jak o republice, tak o jejích zahraničních partnerech a zahraničních zájmech
  • Samozřejmě jeho názory by mi měli být alespoň trochu blízké, abych jej mohl volit
  • měl dost rozumu aby si všechna svá práva a povinnosti nastudoval, příp. se o nich alespoň informoval u svých poradců (rozumně vybraných) než vytáhne s něčím bombastickým na veřejnost…

marci1

Samozřejmě že to nejširší a nejkvalitnější vzdělání je jeho plus. Hlavně by měl být moudrý. 🙂

michalds

Já si také myslím spolu s Drapem, že prezident by měl být člověk. Pokud by to měl být živočich z říše zvířat, ten neumí lidskou řeč. Koza umí jen mečet, kráva bučet a ovce bečet. Popřípadě osel hýkat.

xxx3

já myslím, že solidní právní povědomí a tým slušných poradců postačují. Navíc právní vzdělání také nic nezaručuje, viz tento exot:
http://henrykla­hola.nazory.cz/
mimochodem, označit Jiřího Drahoše za „šaška“ a napsat jeho jméno vedle paní Hruškové, to také o lecčems vypovídá.

Mc Merkurion

… takže za prvé: diskriminace zkrzevá vzdělání a za druhé: právníci a advokáti jsou ti největší sv*ně, co myslí především jen na sebe … viděl jsi už někdy nezávislý a rychlý soud? … to by to dopadlo … a ani se nedivim, že máme takové politiky, když je volí lidi s těmito názory …

hapiky

President by měl být charismatická osobnost. S tím se už lidé rodí, oproti nějakému speciálnímu vzdělání, které jde ruku v ruce s osobností.