Filip84

Měl by být povolen prodej píva a vína osobám starším 16 let?

Jindřich Vobořil (ODS) navrhuje snížit věkovou hranici pro nákup píva a vína na 16 let. Je u toho i anketa, možno pročíst.

https://www.msn­.com/cs-cz/zpravy/other/an­keta-%C5%99ada-mlad%C3%BDch-by-pivo-a-v%C3%ADno-od-16-let-uv%C3%ADtala-stejn%C4%9B-n%C3%A1m-nalij%C3%AD-vzkazuj%C3%AD-politik%C5%AFm/ar-AA17EtEU?ocid=msed­gntp&cvid=5637ef0059b24d­d2e99fa233ac0a11f3

Byli byste pro?

Je pravdou jedna věc: věková hranice 18 let je nelogická a nesystematická, protože mozek se skutečně vyvíjí zhruba do 20 roků života. Pokud má na něj alkohol tak devastující účinky, jak uvádí psychiatři, pak by měl být alkohol povolen od 21 let, nebo i třeba od 24 let, protože biologický vývoj není u každého stejný.

Další zjevnou skutečností je, že zákaz prodeje a podávání alkoholu osobám mladším 18 let je skutečně ostentativně porušován. Problém se nevyřeší tím, že se něco zakáže, nebo nařídí. Stejně tak neznám nikoho, kdo by se poprvé ožral až po 18 roce života. Třeba existuje, netvrdím, že ne, nějaký „občan pilný, oddaný trůnu, Josef Vyskočil“. Ale já ho neznám.

Osobně bych byl klidně pro, a ještě rozumnější by se mi vidělo snížit věkovou hranici pro prodej píva a vína na 16 let, ovšem hranici pro prodej tvrdého alkoholu zvýšit na 21 let.

Jak to vidíte vy?

Nejlepší odpověď
Mravenec

Prodej píva a vína od 16 let, ostatního alkoholu od 21 let.

Souhlasím s tímto modelem. V Rakousku, Belgii, Německu, Lichtenštejnsku a Portugalsku lze popíjet a nakupovat pivo nebo víno už od 16ti, na lihoviny si počkají mladí až do 18ti. Takže jsme v tomto trochu pozadu.

Ve výsledku jsou však nějaké hranice stejně všem putna. Popíjet, jak víme, pro mládež trestné není, trestán je pouze prodejce, potažmo rodiče. V Praze tohoto času chlastá mládež už kolem 14–15ti let, včetně tvrdého.

Další odpovědi
da ny

Jiná odpověď.

Ne.
Zvedla bych to na 21 let 😉

zjentek

Jiná odpověď.

Je to úplně jedno, k chlastu se bez problémů velice snadno dostávají všechny děti, které o to jeví zájem. Kdykoli, kdekoli.

Vobořil dělá že pracuje, přístup těchto lidí k životu velmi dobře chápu a neexistuje ani žádný humánní způsob, jak jejich přístup k životu zarazit, takže jsou plodní a plodí a plodí.

aliendrone

Prodej veškerého alkoholu od 18 let (stávající legislativa).

Proč to měnit? Venkoncem zjentek má pravdu, ostatně i Ametyst přišla s dobrou faktickou poznámkou a tudíž já jen dodám, že lidská civilizace se TISÍCE LET obešla bez zákonné REGULACE a jak dobře to šlo. Nikdo nevymýšlel nová pohlaví, neboural v kostele kříže s Ježíšem (protože na nich nebyl dost bubakin) a tak vůbec. 😕

To jen zločinná a zhovadilá dem(ent)okracie by všechno bez rozmyslu neustále regulovala. Už se těším, až nadiktuje ženám JAK MOC doširoka mají roztahovat nohy v případě ehm…, porodu. 😉 😁 😁

GM

Prodej veškerého alkoholu od 18 let (stávající legislativa).

Ametyst

Prodej veškerého alkoholu od 18 let (stávající legislativa).

Nemá smysl cokoliv za každou cenu měnit. Ostatně máme fakt úplně jiné legislativní starosti.

Drap

Prodej veškerého alkoholu od 18 let (stávající legislativa).

K tomu neni co dodávat. Tvoje návrhy jsou pomatené.

VaclavZeman

Prodej veškerého alkoholu od 18 let (stávající legislativa).

Tohle je takový zlatý střed. A nějak to u nás funguje.

A mimochodem, já sám jsem poprvé alkohol ochutnal až den po svých osmnáctých narozeninách. Nikdy mě nepřitahoval. A i nyní ho vůbec nepiji. A to žádný Pepek Vyskoč nejsem. 😄

Děkuju.

Savier

Prodej veškerého alkoholu od 21 let (americký model).

Rokio

Prodej píva a vína od 16 let, ostatního alkoholu od 21 let.

Myslím si, že máš pravdu. Přijde mi to logické.

elkon

Prodej veškerého alkoholu od 18 let (stávající legislativa).

marci1

Jiná odpověď.

Ne. Spíše bych to zvedla na 21 let. Ještě si toho alkoholu užijí až, až. 😄

Lgee

Prodej píva a vína od 16 let, ostatního alkoholu od 21 let.

TomíkBrumík

Prodej veškerého alkoholu od 18 let (stávající legislativa).

aliendrone

Filip84>>> KUA, tak ty vyrobíš anketu (podotýkám SPRÁVNĚ) ZROVNA když nepotřebuji jinou odpověď? Ses na to připravoval celý den, že jo? 😉 🙂

Filip84

aliendrone: A z jakého titulu jsi přišel na to, že se z petitu těch Tvých „výkřiků“ něco děje? Věř, neděje, je mi to úplně někde, co si myslíš. Beru to na vědomí, ale tím jako Schluß. 🤷‍♀️

Vždyť je to logické, ne? Někdo může chtít prohibici, jiný by alkohol prodával i kojencům, třetí může chtít centralisované vlastnictví kapitálu a alkohol na příděl. Jo, v těchto věcech je opravdu pro odpověď „jiná odpověď“ místo. To není, jako odpovědět, jestli jsi, nebo nejsi, věřící. Věřící buďto jsi, je to aktivní projev vůle, a pokud ne, tak nejsi. Nic mez tím není. Třeba. A stejně tu měla, zase, spousta lidí jiný názor, i když to vůbec není věcí názoru, a stejně mi ho měla potřebu sdělit, i když mne vůbec nezajímal. 🤷‍♀️ To tak bývá!😀

aliendrone

Filip84>>> Mám to tedy chápat tak, že tě zajímá jen „to svoje“ a na případné jiné možnosti/stavy/si­tuace etc. nereflektuješ? To ale potom nemusíš dělat složité ankety, vystačíš si s možností – ANO, souhlasím s tebou. 😉 😄

Filip84

Takto bych to nedefinoval, to je poněkud demagogické. Prostě si vymezím margo dotazu, to je celé. Pokud se ptám, od kolika let by mělo být povoleno chlastat to, nebo ono, tak – objektivně – tam ta jiná možnost musí být, protože někdo může mít názor, že by měla být úplná prohibice, a někdo by – zase, třeba – nereguloval chlast vůbec a povolil prodávat vodku i kojencům. Ale pokud se ptám na to, jestli je někdo věřící, tak víra je vědomý akt vůle, opakem je nevíra, nic mezi tím neexistuje – na co by tam měla být jiná odpověď? Že tomu někdo nerozumí? Ale to není můj problém, jako. 🤷‍♀️

Prostě objektivní kriteriony nejsou věcí názoru.

Filip84

dany: Od 21 let tam máš odpověď, Tos nemusela dávat „jiná odpověď“, děláš mi, zbytečně, ve statistice zmatek! 😅 Ale, jako, vklidu, já se s tím naučím žít. 😅😅