Gifos

Kde se bude psát měkké a tvrdé i/y?

Jak to bude prosím zde:

Na dvoře stálo bidlo (tyč). Na tomto bidle si postavil pták své bydlo (obydlí). Přišel silný vítr a obě b-dla spadla.

Neopatrného výra se zmocnil vír a za chvíli na hladině po obou
v-rech nezbylo nic.

Vískala mu ve vlasech a přitom výskala, dokud ji v-skání neomrzelo.

Nejlepší odpověď
annas

Mohl jste mít odpověď hned, stačilo se podívat do archívu. Otázka se objevila nejméně 3×.

http://www.od­povedi.cz/sear­ch?q=bidlo%20a%20by­dlo

Ve všech příápadech jde o hříčku, gramatický „chyták“..
První příklad.
Ooě b-dla nemohou spatnout.. Přece jednou píšeme bydlo v jiném výnamu než bidlo.
Musí se změnit stylizace . ¨Když přišel silný vítr, spadlo bidlo, na němž měl pták své bydlo.

Stejně v obou dalších případech je třeba změnit stylizaci. Zkuste sám.

Další odpovědi
cochee

Ve třetí větě je měkké, protože omrzení se týká jen toho vískání, výskání ne. V první a druhé větě se nelze takto vyjádřit, nelze vyjádřit jedním slovem dva naprosto odlišné a spolu nesouvisející předměty jen na základě podobného jejich zápisu. Například „Na dvoře stála tyč a na ní si postavil pták své hnízdo, přišel silný vítr a obě … spadly.“ – co bys zde doplnil místo tří teček?

marci1

Věty dávají smysl pouze ve své zvukové podobě – můžeme ji bez problému vyslovit, protože ve výslovnosti i a y nerozlišujeme, ale pravopisně ji obvyklým způsobem (tj. napsáním jednoho písmena) řešit nelze.
http://priruc­ka.ujc.cas.cz/?id=100

talka

… bi/ydla …
Doplňuji:
obojetné